Samorząd

O składzie samorządu decydują sami uczniowie, którzy wybierają swoich przedstawicieli w drodze demokratycznych wyborów, odbywających się co 2 lata. Obowiązkowym elementem tego procesu jest oczywiście kampania wyborcza, w której kandydaci muszą wypaść jak najlepiej.

Ulotki i plakaty to nie wszystko – trzeba się wysilić na coś oryginalnego, niepowtarzalnego, dzięki czemu zostanie się z pewnością zapamiętanym. W trakcie kampanii obowiązuje jednak specjalna ordynacja wyborcza, której należy ściśle przestrzegać.

Cała zabawa trwa kilka tygodni, po czym następuje głosowanie. Mogą w nim brać udział wszyscy uczniowie VI LO. Przez cały dzień do urny zbierane są głosy uczniów z zakreślonymi nazwiskami wybrańców. Potem następuje podliczenie głosów (tajne) i ogłoszenie wyników.

Kampania wyborcza to świetna zabawa, jeżeli ktoś, pomimo szczerych chęci, nie dostanie się do samorządu (w trakcie wyborów) nie oznacza to, że nie może być jego członkiem. Członkostwo w samorządzie jest bowiem tak naprawdę uzależnione od chęci do pracy.


W skład samorządu uczniowskiego na rok szkolny 2022/2023 wchodzą:

Przewodniczący:

Jan Lejko kl. III G

Zastępca:

Piotr Modzelewski kl. II G

Królowa szkoły: Zuzanna Garbaczewska kl. III G

Król szkoły: Adrian Hawrylik kl. III G

Opiekunami Samorządu Uczniowskiego są:

 p. Małgorzata Karna, p. Ewelina Ramotowska i p. Karolina Plichta

Królewską Parę wspiera:

p. Agnieszka Śledź-Dźwigaj

* * * * *

NIEKTÓRE PRZEDSIĘWZIĘCIA SAMORZĄDU

“Zygmusie”:

Wszystko zaczęło się, gdy w 1996 roku chłopcy z samorządu  stwierdzili, że fajnie by było rozdawać nagrody szkoły na wzór Oskarów. Od tej pory tzw. “Zygmusie” na stałe weszły do kalendarza imprez szkolnych, stając się niejako wizytówką VI LO. “Zygmusiami” rządzą cztery podstawowe fakty:

  • rozdanie odbywa się w okolicach 2 maja, czyli imienin Zygmunta. Dlaczego Zygmunta? Tego chyba nie trzeba tłumaczyć…,
  • w nagrodę wręczane są medale z podobizną patrona naszej szkoły (logiczne),
  • nauczyciele zabierają głos w przyznaniu odznaczenia w trzech podstawowych kategoriach (najlepszy sportowiec, umysł ścisły, humanista). Ilość kategorii nie jest stała,
  • uczniowie przyznają w drodze głosowania (jak podczas wyborów do samorządu) nagrodę w kategorii Najlepszy Nauczyciel.

Oficjalne ogłoszenie wyników odbywa się podczas wielkiej gali, na którą zapraszane są oczywiście wszystkie media. Gali towarzyszą przeważnie występy  artystyczne. “Zygmusie” określane są “wizytówką VI LO”. Idea przyznawania nagród nauczycielom tak się wszystkim  spodobała, że inne szkoły zaczęły powielać ten pomysł.

W naszej szkole przeprowadzane są akcje charytatywne, w które chętnie angażują się wszyscy uczniowie. Wraz z Samorządem Uczniowskim ściśle współpracuje Szkolne Koło Wolontariatu „Caritas-Eleos“. Uczniowie naszej szkoły działają na rzecz Fundacji “Pola Nadziei” i każdego roku wysadzają Żonkile wokół szkoły oraz na terenie miasta Białegostoku. W grudniu została przeprowadzona akcja “Szlachetna Paczka”, w ramach której przygotowane zostały paczki z najbardziej potrzebnymi artykułami dla kilku potrzebujących rodzin z województwa podlaskiego. W roku szkolnym 2015/2016 przeprowadzonych zostało bardzo dużo zbiórek pieniędzy, które przeznaczone zostały na budowę szkół w Mali, pomoc medyczną dla chorych dzieci, odmalowanie ścian Dziecięcego Oddziału Onkologicznego w UDSK w Białymstoku.

Uczniowie VI LO wiedzą, że warto pomagać.