Samorząd VILO

O składzie samorządu decydują sami uczniowie, którzy wybierają swoich przedstawicieli w drodze demokratycznych wyborów, odbywających się co 2 lata. Obowiązkowym elementem tego procesu jest oczywiście kampania wyborcza, w której kandydaci muszą wypaść jak najlepiej.

Ulotki i plakaty to nie wszystko – trzeba się wysilić na coś oryginalnego, niepowtarzalnego, dzięki czemu zostanie się z pewnością zapamiętanym. W trakcie kampanii obowiązuje jednak specjalna ordynacja wyborcza, której należy ściśle przestrzegać.

Cała zabawa trwa kilka tygodni, po czym następuje głosowanie. Mogą w nim brać udział wszyscy uczniowie naszej Szkoły. Przez cały dzień do urny zbierane są karty z zakreślonymi nazwiskami wybrańców. Potem następuje liczenie głosów (tajne) i ogłoszenie wyników.

Kampania wyborcza to świetna zabawa, jeżeli ktoś, pomimo szczerych chęci, nie dostanie się do samorządu (w trakcie wyborów) nie oznacza to, że nie może być jego członkiem. Członkostwo w samorządzie jest bowiem tak naprawdę uzależnione od chęci do pracy.


Samorządowi uczniowskiemu od roku szkolnego 2023/2024 liderują:

Przewodnicząca:
Amelia Pogorzelska, kl. II C

i Zastępca:
Amelia Leciewicz, kl. II D

Królowa szkoły:
Adrianna Dylnicka kl. I C

Król szkoły:
Maciej Szczepkowski kl. II A

Opiekunem Samorządu Uczniowskiego jest:

 p. Dariusz Mierzyński

Królewską Parę wspiera:

p. Agnieszka Śledź-Dźwigaj

* * * * *

NIEKTÓRE PRZEDSIĘWZIĘCIA SAMORZĄDU

“Zygmusie”:

Wszystko zaczęło się, gdy w 1996 roku chłopcy z samorządu  stwierdzili, że fajnie by było rozdawać nagrody szkoły na wzór Oskarów. Od tej pory tzw. “Zygmusie” na stałe weszły do kalendarza imprez szkolnych, stając się niejako wizytówką VI LO. “Zygmusiami” rządzą cztery podstawowe fakty:

  • rozdanie odbywa się w okolicach 2 maja, czyli imienin Zygmunta. Dlaczego Zygmunta? Tego chyba nie trzeba tłumaczyć…,
  • w nagrodę wręczane są medale z podobizną patrona naszej szkoły (logiczne),
  • nauczyciele zabierają głos w przyznaniu odznaczenia w trzech podstawowych kategoriach (najlepszy sportowiec, umysł ścisły, humanista). Ilość kategorii nie jest stała,
  • uczniowie przyznają w drodze głosowania (jak podczas wyborów do samorządu) nagrodę w kategorii Najlepszy Nauczyciel.

Oficjalne ogłoszenie wyników odbywa się podczas wielkiej gali, na którą zapraszane są oczywiście wszystkie media. Gali towarzyszą przeważnie występy  artystyczne. “Zygmusie” określane są “wizytówką VI LO”. Idea przyznawania nagród nauczycielom tak się wszystkim  spodobała, że inne szkoły zaczęły powielać ten pomysł.

W naszej szkole przeprowadzane są akcje charytatywne, w które chętnie angażują się wszyscy uczniowie. Wraz z Samorządem Uczniowskim ściśle współpracuje Szkolne Koło Wolontariatu „Caritas-Eleos“. Uczniowie naszej szkoły działają na rzecz Fundacji “Pola Nadziei”, uczestniczą w akcji “Szlachetna Paczka”,  dla potrzebujących rodzin, przeprowadzą liczne kiermasze i zbiórki pieniędzy, przeznaczone na ciche i głośne cele.

Uczniowie VI LO wiedzą, że warto pomagać.