100 rocznica upaństwowienia naszej szkoły

30 listopada 2019, sobota 11:45

29 listopada 2019 r. VI Liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku, bezpośredni spadkobierca i kontynuator dzieła księdza Stanisława Hałki, świętowało 100 rocznicę upaństwowienia.



Relacja w Kurierze Porannym

My w Obiektywie TVP Białystok

Historia naszej szkoły sięga roku 1915, kiedy to grupa postępowego ziemiaństwa i inteligencji z okolic Białegostoku utworzyła Towarzystwo Pomocy Szkołom Polskim. 29 listopada tegoż roku powołano do życia Polskie Gimnazjum Realne, którego organizatorem i pierwszym dyrektorem był właśnie Ksiądz dr Stanisław Hałko.

W tym czasie szkoła funkcjonowała jako dwa gimnazja – męskie i żeńskie. Gimnazjum męskie przeniesiono do dawnego budynku polskiego gimnazjum z lat 1807-1832, przy ul. Kościelnej 9 (dziś: Warszawska 8).

Po odzyskaniu przez Polskę wolności, Ks. Stanisław Hałko oraz nauczyciel Józef Zmitrowicz, którzy byli również posłami do pierwszego polskiego Sejmu, dołożyli wszelkich starań, by gimnazjum stało się szkołą państwową. Tak też się stało. Decyzją Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dn. 12 listopada 1919 r. Polskie Realne Gimnazjum im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku zostało upaństwowione.

Tragiczne wydarzenia wojenne przerwały działalność szkoły. Po zakończeniu II wojny światowej budynek szkoły gościł w swych murach I, II i III LO, by w 1972 roku stać się siedzibą powołanego do życia VI Liceum Ogólnokształcące, od roku 1974 ponownie imienia Króla Zygmunta Augusta, które to imię widnieje na sztandarze szkoły.

Staraniem Dyrekcji szkoła ta niezmiennie nawiązuje do tradycji i idei dawnego Gimnazjum Realnego. Chlubą szkoły są jej wybitni absolwenci. Tak ci, którzy bezimiennie zginęli podczas walk o wolność ojczyzny oraz ci znani z imienia i nazwiska. O tych ostatnich możemy czytać w książkach, możemy ich oglądać na ekranach kin, na scenach najlepszych teatrów, możemy ich spotkać na uniwersytetach i innych wyższych uczelniach, w ławach sejmowych, piastujących stanowiska w urzędach lokalnych, państwowych i międzynarodowych, kościołach i cerkwiach. Cześć absolwentów tej szkoły wreszcie pozostała w jej murach i uczy kolejne pokolenia młodych ludzi.

3 marca 2024, niedziela 11:03
Drodzy Ósmoklasiści!
Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty VILO!
Wtorek, 26 marca, 12.00-15.00.
Do zobaczenia!
Wiecej
18 marca 2024, poniedziałek 22:00
VILOakcja 2023
Wiecej
18 marca 2024, poniedziałek 21:13
Nasza zdolna młodzież w mig opanowała tajniki tej sztuki i na całodniowych warsztatach powstały ciekawe prace.
Wiecej