Zasady cyberbezpieczeństwa

10 ZASAD CYBERBEZPIECZEŃSTWA

  1. Chroń swoje dane osobowe!

Ludzie często świadomie pokazują zbyt wiele w Internecie, a czasem po prostu chwalą się np. zdanym prawem jazdy lub nowym dowodem nie znając konsekwencji swoich działań. W ten sposób złodzieje bardzo szybko mogą poznać Twój numer PESEL, adres zamieszkania i inne dane. W ten sposób oszuści dokładnie wiedzą kogo atakują. Zastanów się dwa razy nad tym co publikujesz w sieci i nie pomagaj cyberprzestępcom.

  1. Aktualny program antywirusowy to nie przywilej, to obowiązek!

Nigdy nie wiesz kiedy możesz stać się ofiarą cyberataku. Zabezpiecz swoje urządzenia elektroniczne antywirusem i bądź o krok do przodu przed oszustami. Pamiętaj jednak aby ochrona była skuteczna musisz regularnie aktualizować program. Nie zapomnij o innych urządzeniach po za komputerem. Według najnowszych badań tylko 51% grupy badawczej miało pewność ochrony swojego telefonu. Nie daj się zaskoczyć oszustom, bądź gotowy już dziś.

  1. Zawsze ustawiaj silne hasła!

Według najnowszych analiz tylko 31 % badanych, na pytanie o stosowanie tych samych haseł do różnych kont (banku, poczty, mediów społecznościowych itd..), odpowiedziało, że nie korzysta z identycznych zabezpieczeń. Tworząc hasło należy pamiętać aby było ono silne, długie i oparte o ciągi skojarzeń, liczby i znaki specjalne. Również pomocne mogą okazać się gotowe generatory oraz tzw. menadżerowie. Takie hasło warto zmieniać co trzy miesiące. Tam gdzie to możliwe – włączyć m.in. opcję logowania dwuetapowego. Pamiętaj, że jest to pierwszą barierą z jaką musi się spotkać cyberoszust, próbując włamać się na twoje konto. Spraw aby ta ochrona była dla niego nie do przejścia.

  1. Nie zapominaj o wylogowaniu się!

Posiadanie silnego, hasła ma sens, dopóki będziesz pamiętał o wylogowaniu! Ta czynność po zakończeniu pracy z danym systemem, aplikacją lub usługą powinno być naturalnym odruchem dla każdego. Jeśli pozostajesz zalogowany dłużej niż potrzebujesz, stwarzasz możliwość nadużycia, włamania czy przejęcia konta.

  1. Bądź ostrożny w kwestii bankowości elektronicznej!

Według badań, aż 70% osób uważa, że banki mają wysokie, jak nie najwyższe, standardy ochrony swoich klientów. To przekonanie stało się świetną przykrywką dla oszustów podszywających się pod instytucje finansowe. Dlatego pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa jakie prezentuje twój bank na stronie internetowej. Pamiętaj, kupując w sklepach internetowych, sprawdzaj czy mają one szyfrowane połączenie – oznaczone kłódką i odpowiednim certyfikatem. Dokonuj płatności tylko z własnego komputera lub telefonu. Dodatkowo, nie wchodź na stronę banku z linku w wyszukiwarce, lecz wpisuj adres ręcznie. Tak samo postępuj z numerem konta odbiorcy przelewu. A jeśli „bank” pyta Cię o hasła, czy też inne poufne dane, np. kod PIN do karty płatniczej, nie odpowiadaj! Na pewno nie jest to bank! Bądź ostrożny!

  1. Nigdy nie odwiedzaj podejrzanych stron!

Zanim wejdziesz na nieznaną Ci stronę internetową, upewnij się, że jest ona bezpieczna. Możesz w tym celu użyć wbudowanych narzędzi bezpieczeństwa przeglądarek internetowych, jednak najlepiej zastosuj dodatkowo zewnętrzne narzędzie do sprawdzania witryn. Warto również zweryfikować czy strona posiada certyfikat https. Chodzi o twoje bezpieczeństwo, dlatego pamiętaj – podejrzane strony i linki to także źródło wirusów.

  1. Uważaj na wiadomości i linki nieznanego pochodzenia!

Nigdy nie otwieraj wiadomości i dołączonych do nich załączników z nieznanych źródeł. Zawsze weryfikuj linki, które chcesz otworzyć i upewnij się, że wiesz, dokąd one zaprowadzą. Najedź myszką na dowolny link, aby zweryfikować adres URL, z którym jest naprawdę powiązany. Trzeba mieć świadomość, że najczęściej w załącznikach mogą być ukryte złośliwe oprogramowania, wirusy i wiele innych.

  1. Zawsze twórz kopię zapasowe!

Tworzenie kopii zapasowej danych, czyli tzw. „backup”, to nic innego jak dodatkowe zabezpieczenie Twoich plików. Służy ono do odtworzenia oryginalnych danych w przypadku ich utraty bądź uszkodzenia

  1. Uważaj na fake newsy!

Klikamy najchętniej w to, co lubimy najbardziej. To sprawia, że widzisz tylko to, co znasz i z czym się zgadzasz. W ten sposób tworzysz wokół siebie tzw. bańkę informacyjną. Pozostając w niej jesteś podatny na tzw. „fake newsy”, które wpływają na nasze emocje, a często nawet na postępowanie. Dlatego cokolwiek czytasz – daj sobie czas na sprawdzenie źródła, autorów, datę publikacji, dokładną analizę tekstu i porównanie go z opiniami ekspertów. Cyberprzestępcy będą grać na twoich emocjach oraz będą Tobą manipulować

  1. Pamiętaj – nigdy nie jest za późno na edukację!

Jeśli jesteśmy na bieżąco z metodami stosowanymi przez cyberoszustów, będziemy również na niej mniej podatni. Dlatego zwracaj m.in. uwagę na komunikaty, jakie otrzymujesz od swojego banku na temat bezpieczeństwa. Chwila, którą poświęcisz na ich przeczytanie może uchronić Ciebie w przyszłości przed utratą danych i pieniędzy.