“Wspólny krajobraz / Powitanie obcego” to wielka artystyczna odpowiedź na wydarzenia ostatnich lat, oraz na ich konsekwencje. Przez ostatnie 4 lata doświadczyliśmy pandemii, kryzysu migracyjnego na granicy UE czy pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r.
Globalizacja niesie ze sobą zarówno zagrożenia, jak i szanse, które dostrzegamy w rozumieniu wzajemnych powiązań współczesnego świata. Walka o wolność i niepodległość, tocząca się obecnie w Gruzji i na Tajwanie, a zwłaszcza wojna i heroiczny opór ludzi w Ukrainie, zmusiły wiele krajów do przemyślenia swoich priorytetów narodowych i międzynarodowych. W efekcie nastąpiło wyraźniejsze określenie dróg rozwoju oraz znaczenia ochrony wolności i sprawiedliwości.
Ekspozycja stanowi punkt wyjścia do refleksji nad bardziej solidarną teraźniejszością i sprawiedliwą przyszłością. Główną ideą wystawy jest zaprezentowanie praktyk artystów, którzy przez pryzmat swoich osobistych potrzeb, pragnień i obaw nie tylko opisują realia swoich krajów, ale również wpływają na zmiany w opisywanej rzeczywistości społecznej. Oznacza to, że ich działania mają charakter performatywny. Działania te, przynoszą realne efekty.
Tytułowy “Krajobraz” symbolizuje sieć połączeń i wzajemnych relacji. Przedstawiona jako układ elementów obejmujących różne perspektywy czasowe, pozwala lepiej zrozumieć mechanizmy kształtujące świat oraz kierunki jego przemian. Zespół kuratorski: Yulia Kostereva, Yuriy Kruchak, NienTing Chen. Wystawa dostępna w Galerii Arsenał (Elektrownia, ul. Elektryczna 13) do 25.05.2025 r.
Konstanty Karol,
klasa 1g