Międzynarodowy Dzień (miesiąc) Języka Ojczystego

23 marca 2019, sobota 19:10

Już po raz dwudziesty 21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dzień ten upamiętnia tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Bangladeszu w 1952 r. – zginęło wówczas pięciu studentów uniwersytetu w Dhace, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Zwraca też uwagę na potrzebę ochrony i promocji języków rdzennych oraz podkreśla ich znaczenie dla rozwoju społecznego, gospodarczego i politycznego społeczeństw, a także dla budowania pokoju i społecznej zgody.

W ramach obchodów święta polszczyzny w naszej szkole zorganizowaliśmy szereg wydarzeń. Uczestniczyliśmy w wykładzie pani dr hab. Joanny Szerszunowicz pt. „Frazeologia polska jako nośnik kultury narodowej”. Wyłoniliśmy laureatkę szkolnego etapu XX Podlaskich Mistrzostw Ortografii – została nią Julia Staśczak z kl. III f. Mieliśmy także okazję przyswoić trudne wyrazy i wyrażenia, które zostały rozwieszone w formie plakatów na szkolnych korytarzach.

Młodzież VI LO wzięła też udział w ankiecie, mającej na celu wskazanie najpopularniejszych słów. Okazało się, że najchętniej używane to: dzban, xd (iksde), masno, essa, wiadro, beka, sztos.

Chętni uczniowie mieli szansę, by wykazać się swoim talentem literackim i napisać opowiadanie, wykorzystując we właściwym kontekście wymienione wyżej słowa. Zwycięzcą konkursu został Filip Roszkowski z kl. III a. Osoby wyróżnione to: Gabriela Czech z kl. II a, Mateusz Gładkowski z kl. I a, Gabriela Halicka z kl. II e, Małgorzata Smolarczuk z kl. I a i Robert Wojtulewicz z kl. III c. Opowiadanie Filipa będzie można przeczytać już niebawem w najnowszym numerze gazetki szkolnej VILOGUE.

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wzięcie udziału w obchodach tego wyjątkowego dnia!

10 lipca 2022, niedziela 12:13
Uczestniczką mobilności zagranicznej w projekcie pt. „Behaviour and conflicts new methodologies, motivation and cooperation strategies” była nauczycielka języka angielskiego – Bożena Zieniuk z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku.
Wiecej
7 lipca 2022, czwartek 12:59
W drugim semestrze roku szkolnego 2021/2022 uczniowie klasy IA uczestniczyli w projekcie eTwinning "Kuferek z pamiątkami".
Wiecej
4 lipca 2022, poniedziałek 14:21
Spotkanie podsumowujące realizację projektu Erasmus+ pt. „Cre@t1ve Conflict Resolution and Peer-to-Peer School Mediation” odbyło się w Atenach, w Grecji.
Wiecej