Międzynarodowy Dzień (miesiąc) Języka Ojczystego

23 marca 2019, sobota 19:10

Już po raz dwudziesty 21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dzień ten upamiętnia tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Bangladeszu w 1952 r. – zginęło wówczas pięciu studentów uniwersytetu w Dhace, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Zwraca też uwagę na potrzebę ochrony i promocji języków rdzennych oraz podkreśla ich znaczenie dla rozwoju społecznego, gospodarczego i politycznego społeczeństw, a także dla budowania pokoju i społecznej zgody.

W ramach obchodów święta polszczyzny w naszej szkole zorganizowaliśmy szereg wydarzeń. Uczestniczyliśmy w wykładzie pani dr hab. Joanny Szerszunowicz pt. „Frazeologia polska jako nośnik kultury narodowej”. Wyłoniliśmy laureatkę szkolnego etapu XX Podlaskich Mistrzostw Ortografii – została nią Julia Staśczak z kl. III f. Mieliśmy także okazję przyswoić trudne wyrazy i wyrażenia, które zostały rozwieszone w formie plakatów na szkolnych korytarzach.

Młodzież VI LO wzięła też udział w ankiecie, mającej na celu wskazanie najpopularniejszych słów. Okazało się, że najchętniej używane to: dzban, xd (iksde), masno, essa, wiadro, beka, sztos.

Chętni uczniowie mieli szansę, by wykazać się swoim talentem literackim i napisać opowiadanie, wykorzystując we właściwym kontekście wymienione wyżej słowa. Zwycięzcą konkursu został Filip Roszkowski z kl. III a. Osoby wyróżnione to: Gabriela Czech z kl. II a, Mateusz Gładkowski z kl. I a, Gabriela Halicka z kl. II e, Małgorzata Smolarczuk z kl. I a i Robert Wojtulewicz z kl. III c. Opowiadanie Filipa będzie można przeczytać już niebawem w najnowszym numerze gazetki szkolnej VILOGUE.

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wzięcie udziału w obchodach tego wyjątkowego dnia!

22 maja 2023, poniedziałek 15:27
Urząd Miejski w Białymstoku informuje o możliwości przyznania stypendium za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej w roku szkolnym 2022/2023.
Wiecej
15 maja 2023, poniedziałek 18:05
W marcu i kwietniu 2023 roku uczniowie klasy 1H VI Liceum Ogólnokształcącego pod opieką p. Małgorzaty Prokop i p. Anety Kasztelan brali udział w międzynarodowym projekcie eTwinning pt. "From Frames to Games"...
Wiecej
15 maja 2023, poniedziałek 18:03
Urząd Miejski w Białymstoku informuje o możliwości przyznania stypendium za wyniki i osiągnięcia w nauce za rok 2022/2023.
Wiecej