„Cre@t1ve Conflict Resolution and Peer-to-Peer School Mediation”

20 marca 2019, środa 10:22

W dniach 25 luty – 02 marca 2019 roku odbyła się wymiana polsko-grecka w ramach projektu: „Cre@t1ve Conflict Resolution and Peer-to-Peer School Mediation”. Białystok odwiedziła delegacja z 4 Lykeio Alimos z Grecji w skład której wchodziło 13 uczniów i 2 nauczycieli: Hara Panopoulou – dyrektor liceum – przedstawicielka Departamentu Literatury Klasycznej z ramienia Burmistrza Alimos oraz Aliki Giatra – wicedyrektor szkoły reprezentująca Departament Religii i Etyki.

Celem wizyty było przedstawienie realizacji zadań podjętych w różnych krajach partnerskich w ramach programu eTwinning, w tym zaprezentowanie przez wszystkich uczestników przygotowanych wcześniej materiałów. Priorytetowe były zajęcia dotyczące mediacji i sposobów rozwiązywania konfliktów.

Pierwszego dnia pobytu w naszej szkole uczestnicy projektu zostali m.in. oficjalnie przywitani przez pana dyrektora Dariusza Naumowicza, parę królewską: króla Zygmunta Augusta z małżonką Barbarą i działający w szkole zespół ds. Projektów i Wymian. Następnie odbyły się prezentacje dotyczące kultury, tradycji i historii Grecji oraz Polski. Kolejnego dnia wszyscy uczestniczyli w zorganizowanych zajęciach dotyczących mediacji. Greccy uczniowie przedstawili prezentację o mediacji, Aliki Giatra – wicedyrektor 4 Lykeio Alimos podkreśliła najważniejsze założenia i zapoczątkowała gorącą dyskusję wśród uczniów. W dalszym ciągu zajęć uczniowie wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez szkolne koło teatralne VILO, odgrywając symulacje konfliktów i możliwe sposoby ich rozwiązania. Szkołę również odwiedziła telewizja Białystok, a uczniowie oraz nauczyciele mieli sposobność udzielić krótkich wywiadów na tematy związane z powyższym projektem.

Aspektem kulturowym związanym z wizytą były wycieczki edukacyjne mające na celu zapoznanie się z głównymi atrakcjami turystycznymi Białegostoku i okolicy. Program zwiedzania obejmował: Pałac Branickich, katedrę białostocką Wniebowzięcia NMP, prawosławną cerkiew katedralną św. Mikołaja, ratusz miejski oraz Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki. Czwartek przeznaczony został na wizytę w Muzeum Ikon oraz Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu.

Ostatniego dnia pobytu dla wszystkich uczestników projektu została zorganizowana pożegnalna kolacja podczas której Grecy mieli możliwość spróbować przygotowane przez uczniów naszej szkoły regionalne przysmaki. Uczniowie odwiedzili również muzeum szkolne i dokonali wpisów pamiątkowych.

Zorganizowany w naszej szkole pobyt został uznany za udany zarówno przez młodzież jak i nauczycieli. Wszyscy nawiązali kontakty i przyjaźnie oraz poznawali nową kulturę. Jedną z istotnych zasług mobilności była okazja doskonalenia znajomości języka angielskiego.

23 czerwca 2024, niedziela 20:40
VILO biega, by pomagać, czyli początek wakacji na sportowo.
Wiecej
21 czerwca 2024, piątek 14:36
Udanych wakacji :)
Wiecej
20 czerwca 2024, czwartek 16:19
Jakub Szerszeń, Mateusz Czarnowicz i Wojciech Zakrzewski z klasy 3a, uzyskali tytuł laureata.
Wiecej