Międzynarodowy Dzień Liczby PI w VI LO

15 marca 2019, piątek 20:40

Dnia 14 marca uroczyście obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień liczby Pi. Nasi uczniowie przygotowali krótkie prezentacje dotyczące liczby Pi. Można było też posłuchać utworu muzycznego powstałego w wyniku transpozycji wartości liczbowej Pi na pięciolinię wykonanego przez uczniów naszej szkoły.

Liczbę Pi wyznaczamy ze stosunku obwodu koła L do jego średnicy 2r. Liczba Pi swą popularność zawdzięcza obecności we wzorach na pole koła: πr^2 i obwód koła 2πr, które zna każdy uczeń szkoły podstawowej. Rozwinięcie dziesiętne liczby Pi jest nieskończone, a w obliczeniach stosuje się tylko pewne jej przybliżenia. Liczbę Pi nazywamy również ludolfiną od imienia niemieckiego matematyka i szermierza Ludolfa van Ceulena, który obliczył ją z dokładnością do 35 miejsc po przecinku.

Tradycyjnie odbył się konkurs pisania z pamięci rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Pierwsze miejsce zajęła Kamila Żmijewska z klasy 1C z wynikiem 246 cyfr, drugie miejsce zajął Jakub Starosta z klasy 1a z wynikiem 138 cyfr. Serdecznie gratulujemy.

Dużym zainteresowaniem cieszył się również quiz o historii liczby Pi. Wzięło w nim udział 32 uczniów naszej szkoły, a 3 z nich odpowiedziało poprawnie na wszystkie pytania.

Dziękujemy wszystkim zainteresowanym i zapraszamy do zabawy za rok.

Nauczyciele matematyki

19 lutego 2024, poniedziałek 17:42
Do udziału w konkursie zapraszamy zarówno uczestników indywidualnych, jak i grupy.
Wiecej
15 lutego 2024, czwartek 18:06
Joanna zajęła pierwsze miejsce, a Dominika za swój niepowtarzalny występ została wyróżniona.
Wiecej
15 lutego 2024, czwartek 17:42
Dziękujemy za wielkie zainteresowanie akcją :)
Wiecej