Międzynarodowy Dzień Liczby PI w VI LO

15 marca 2019, piątek 20:40

Dnia 14 marca uroczyście obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień liczby Pi. Nasi uczniowie przygotowali krótkie prezentacje dotyczące liczby Pi. Można było też posłuchać utworu muzycznego powstałego w wyniku transpozycji wartości liczbowej Pi na pięciolinię wykonanego przez uczniów naszej szkoły.

Liczbę Pi wyznaczamy ze stosunku obwodu koła L do jego średnicy 2r. Liczba Pi swą popularność zawdzięcza obecności we wzorach na pole koła: πr^2 i obwód koła 2πr, które zna każdy uczeń szkoły podstawowej. Rozwinięcie dziesiętne liczby Pi jest nieskończone, a w obliczeniach stosuje się tylko pewne jej przybliżenia. Liczbę Pi nazywamy również ludolfiną od imienia niemieckiego matematyka i szermierza Ludolfa van Ceulena, który obliczył ją z dokładnością do 35 miejsc po przecinku.

Tradycyjnie odbył się konkurs pisania z pamięci rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Pierwsze miejsce zajęła Kamila Żmijewska z klasy 1C z wynikiem 246 cyfr, drugie miejsce zajął Jakub Starosta z klasy 1a z wynikiem 138 cyfr. Serdecznie gratulujemy.

Dużym zainteresowaniem cieszył się również quiz o historii liczby Pi. Wzięło w nim udział 32 uczniów naszej szkoły, a 3 z nich odpowiedziało poprawnie na wszystkie pytania.

Dziękujemy wszystkim zainteresowanym i zapraszamy do zabawy za rok.

Nauczyciele matematyki

10 lipca 2022, niedziela 12:13
Uczestniczką mobilności zagranicznej w projekcie pt. „Behaviour and conflicts new methodologies, motivation and cooperation strategies” była nauczycielka języka angielskiego – Bożena Zieniuk z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku.
Wiecej
7 lipca 2022, czwartek 12:59
W drugim semestrze roku szkolnego 2021/2022 uczniowie klasy IA uczestniczyli w projekcie eTwinning "Kuferek z pamiątkami".
Wiecej
4 lipca 2022, poniedziałek 14:21
Spotkanie podsumowujące realizację projektu Erasmus+ pt. „Cre@t1ve Conflict Resolution and Peer-to-Peer School Mediation” odbyło się w Atenach, w Grecji.
Wiecej