Dnia 14 marca uroczyście obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień liczby Pi. Nasi uczniowie przygotowali krótkie prezentacje dotyczące liczby Pi. Można było też posłuchać utworu muzycznego powstałego w wyniku transpozycji wartości liczbowej Pi na pięciolinię wykonanego przez uczniów naszej szkoły.
Liczbę Pi wyznaczamy ze stosunku obwodu koła L do jego średnicy 2r. Liczba Pi swą popularność zawdzięcza obecności we wzorach na pole koła: πr^2 i obwód koła 2πr, które zna każdy uczeń szkoły podstawowej. Rozwinięcie dziesiętne liczby Pi jest nieskończone, a w obliczeniach stosuje się tylko pewne jej przybliżenia. Liczbę Pi nazywamy również ludolfiną od imienia niemieckiego matematyka i szermierza Ludolfa van Ceulena, który obliczył ją z dokładnością do 35 miejsc po przecinku.
Tradycyjnie odbył się konkurs pisania z pamięci rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Pierwsze miejsce zajęła Kamila Żmijewska z klasy 1C z wynikiem 246 cyfr, drugie miejsce zajął Jakub Starosta z klasy 1a z wynikiem 138 cyfr. Serdecznie gratulujemy.
Dużym zainteresowaniem cieszył się również quiz o historii liczby Pi. Wzięło w nim udział 32 uczniów naszej szkoły, a 3 z nich odpowiedziało poprawnie na wszystkie pytania.
Dziękujemy wszystkim zainteresowanym i zapraszamy do zabawy za rok.
Nauczyciele matematyki