Międzynarodowy Dzień Liczby PI w VI LO

15 marca 2019, piątek 20:40

Dnia 14 marca uroczyście obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień liczby Pi. Nasi uczniowie przygotowali krótkie prezentacje dotyczące liczby Pi. Można było też posłuchać utworu muzycznego powstałego w wyniku transpozycji wartości liczbowej Pi na pięciolinię wykonanego przez uczniów naszej szkoły.

Liczbę Pi wyznaczamy ze stosunku obwodu koła L do jego średnicy 2r. Liczba Pi swą popularność zawdzięcza obecności we wzorach na pole koła: πr^2 i obwód koła 2πr, które zna każdy uczeń szkoły podstawowej. Rozwinięcie dziesiętne liczby Pi jest nieskończone, a w obliczeniach stosuje się tylko pewne jej przybliżenia. Liczbę Pi nazywamy również ludolfiną od imienia niemieckiego matematyka i szermierza Ludolfa van Ceulena, który obliczył ją z dokładnością do 35 miejsc po przecinku.

Tradycyjnie odbył się konkurs pisania z pamięci rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Pierwsze miejsce zajęła Kamila Żmijewska z klasy 1C z wynikiem 246 cyfr, drugie miejsce zajął Jakub Starosta z klasy 1a z wynikiem 138 cyfr. Serdecznie gratulujemy.

Dużym zainteresowaniem cieszył się również quiz o historii liczby Pi. Wzięło w nim udział 32 uczniów naszej szkoły, a 3 z nich odpowiedziało poprawnie na wszystkie pytania.

Dziękujemy wszystkim zainteresowanym i zapraszamy do zabawy za rok.

Nauczyciele matematyki

5 lutego 2023, niedziela 20:09
Ogólnopolski konkurs biologiczno-chemiczny dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
Wiecej
3 lutego 2023, piątek 17:20
Z wielką radością informujemy, że Mikołaj Pawlak z kl. IV C zakwalifikował się do etapu eliminacji centralnych 46 Olimpiady Języka Niemieckiego, które odbędą się pod koniec marca 2023 r. w Poznaniu.
Wiecej
3 lutego 2023, piątek 17:19
Chcesz dodatkowo dostać 10 punktów z języka obcego (francuskiego, niemieckiego, rosyjskiego)?
Wiecej