Międzynarodowy Dzień Liczby PI w VI LO

15 marca 2019, piątek 20:40

Dnia 14 marca uroczyście obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień liczby Pi. Nasi uczniowie przygotowali krótkie prezentacje dotyczące liczby Pi. Można było też posłuchać utworu muzycznego powstałego w wyniku transpozycji wartości liczbowej Pi na pięciolinię wykonanego przez uczniów naszej szkoły.

Liczbę Pi wyznaczamy ze stosunku obwodu koła L do jego średnicy 2r. Liczba Pi swą popularność zawdzięcza obecności we wzorach na pole koła: πr^2 i obwód koła 2πr, które zna każdy uczeń szkoły podstawowej. Rozwinięcie dziesiętne liczby Pi jest nieskończone, a w obliczeniach stosuje się tylko pewne jej przybliżenia. Liczbę Pi nazywamy również ludolfiną od imienia niemieckiego matematyka i szermierza Ludolfa van Ceulena, który obliczył ją z dokładnością do 35 miejsc po przecinku.

Tradycyjnie odbył się konkurs pisania z pamięci rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Pierwsze miejsce zajęła Kamila Żmijewska z klasy 1C z wynikiem 246 cyfr, drugie miejsce zajął Jakub Starosta z klasy 1a z wynikiem 138 cyfr. Serdecznie gratulujemy.

Dużym zainteresowaniem cieszył się również quiz o historii liczby Pi. Wzięło w nim udział 32 uczniów naszej szkoły, a 3 z nich odpowiedziało poprawnie na wszystkie pytania.

Dziękujemy wszystkim zainteresowanym i zapraszamy do zabawy za rok.

Nauczyciele matematyki

15 czerwca 2024, sobota 17:07
W piątek, 14 czerwca, klasy 1c i 1d rozkoszowały się przedsmakiem wakacji w Uroczysku Ruczaj.
Wiecej
14 czerwca 2024, piątek 13:17
7.06 i 13.06 uczniowie klasy 2F o profilu architektonicznym wzięli udział w warsztatach na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej.
Wiecej
14 czerwca 2024, piątek 13:06
Uczniowie mieli okazję wspólnie spędzić czas na świeżym powietrzu i wziąć udział w różnorodnych aktywnościach.
Wiecej