Niepodległościowy spacer ulicami Białegostoku w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę

30 października 2018, wtorek 17:36

Dnia 26.10.2018 r. uczniowie VI LO uczestniczyli w spacerze ulicami Białegostoku upamiętniającym poległych za Polskę. W przedsięwzięciu udział wzięli uczniowie klasy 1D pod opieką pani prof. Iwony Popławskiej, nauczycielki historii.
Wyprawa rozpoczęła się w naszej szkole, gdzie uczniowie mogli się przyjrzeć Tablicy Pamiątkowej ku czci poległych za naszą Ojczyznę.

Przemierzając ulice miasta, uczniowie mieli okazję odwiedzić Pomnik Jana Pawła II, Pomnik 42 Pułku Piechoty, Płytę Nieznanego Żołnierza, Pomnik Danuty Siedzikówny “Inki”, Pomnik Księdza Jerzego Popiełuszki, Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, Tablicę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu oraz Tablicę poświęconą Romanowi Hrynkiewickiemu i Zbigniewowi Roszczykowi.

Podczas spaceru oraz licznych postojów zostały odśpiewane pieśni patriotyczne (m.in. “Legiony” oraz “Piechota”), budzące prawdziwego ducha patriotyzmu. Ostatnim przystankiem tej wędrówki, wywołującym szczególnie silne emocje, był Cmentarz Wojskowy. Na grobach poległych uczniowie zapalili znicze oraz obwiązali krzyże biało-czerwonymi wstążkami.

Przedsięwzięcie zainicjowane przez panią prof. Iwonę Popławską, upamiętniające poległych za Ojczyznę, było bardzo poruszające. Szczególnie teraz, w setną rocznicę odzyskania niepodległości, powinniśmy pamiętać o naszych bohaterach. To była lekcja historii w plenerze, której z całą pewnością nikt nie zapomni.

Klaudia Gieniusz

22 maja 2023, poniedziałek 15:27
Urząd Miejski w Białymstoku informuje o możliwości przyznania stypendium za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej w roku szkolnym 2022/2023.
Wiecej
15 maja 2023, poniedziałek 18:05
W marcu i kwietniu 2023 roku uczniowie klasy 1H VI Liceum Ogólnokształcącego pod opieką p. Małgorzaty Prokop i p. Anety Kasztelan brali udział w międzynarodowym projekcie eTwinning pt. "From Frames to Games"...
Wiecej
15 maja 2023, poniedziałek 18:03
Urząd Miejski w Białymstoku informuje o możliwości przyznania stypendium za wyniki i osiągnięcia w nauce za rok 2022/2023.
Wiecej