XVIII Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru

10 września 2018, poniedziałek 00:08


“Naród, który traci pamięć o swojej przeszłości, przestaje być narodem – staje się zbiorem ludzi zajmujących czasowo ten sam teren”
Marszałek Piłsudski

Dnia 7 września 2018 roku klasa 2G wraz z Panią Profesor Anną Jasienowicz uczestniczyła w XVIII Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru. Tegoroczna edycja marszu odbyła się pod hasłem „Przez Sybir do Niepodległej”, które nawiązuje do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości religijne w kościele Ducha Świętego poprzedziła poranna część oficjalna przy Pomniku Katyńskim. Złożyły się na nią przemówienia organizatorów, gości honorowych i zapalenie zniczy.

Na uroczystość, prócz rodzin zesłanych oraz szkół, przybyli również przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP oraz Anna Maria Anders, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Przy pomniku Andrzej Dera, Sekretarz stanu z Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy wręczył w imieniu głowy państwa Złote Krzyże Zasługi za zasługi dla niepodległości RP.

Po ekumenicznej modlitwie za zmarłych, apelu poległych zakończonym salwą honorową miało miejsce złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Mszy św. w intencji Sybiraków i ich rodzin w kościele pw. Ducha Świętego przewodniczył abp senior Edward Ozorowski.

W Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru corocznie bierze udział kilkanaście tysięcy osób, szczególnie młodzieży, zwłaszcza ze szkół, które noszą imię Sybiraków. Na marsz przybywają liczni goście zagraniczni – Sybiracy i ich potomkowie z różnych krajów, m.in. Kanady, Stanów Zjednoczonych, Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy.

Paulina Połubińska 2G

1 czerwca 2023, czwartek 19:33
”Łamańce językowe” w języku francuskim, rosyjskim czy niemieckim?! Nic trudnego! - mówią uczniowie VILO.
Wiecej
30 maja 2023, wtorek 22:21
Dnia 25.05.2023 klasa 1i wraz z gośćmi z klas 1b, 1g i 1f uczestniczyła w wycieczce do Wilna.
Wiecej
30 maja 2023, wtorek 22:11
Natalia Dąbrowska i Nikola Dmitruk z klasy 1f oraz Zuzanna Ignaciuk z klasy 1i, podopieczne Pana Dariusza Mierzyńskiego, reprezentowały z powodzeniem VILO, w konkursie plastycznym "Mój bohater"...
Wiecej