XVIII Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru

10 września 2018, poniedziałek 00:08


“Naród, który traci pamięć o swojej przeszłości, przestaje być narodem – staje się zbiorem ludzi zajmujących czasowo ten sam teren”
Marszałek Piłsudski

Dnia 7 września 2018 roku klasa 2G wraz z Panią Profesor Anną Jasienowicz uczestniczyła w XVIII Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru. Tegoroczna edycja marszu odbyła się pod hasłem „Przez Sybir do Niepodległej”, które nawiązuje do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości religijne w kościele Ducha Świętego poprzedziła poranna część oficjalna przy Pomniku Katyńskim. Złożyły się na nią przemówienia organizatorów, gości honorowych i zapalenie zniczy.

Na uroczystość, prócz rodzin zesłanych oraz szkół, przybyli również przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP oraz Anna Maria Anders, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Przy pomniku Andrzej Dera, Sekretarz stanu z Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy wręczył w imieniu głowy państwa Złote Krzyże Zasługi za zasługi dla niepodległości RP.

Po ekumenicznej modlitwie za zmarłych, apelu poległych zakończonym salwą honorową miało miejsce złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Mszy św. w intencji Sybiraków i ich rodzin w kościele pw. Ducha Świętego przewodniczył abp senior Edward Ozorowski.

W Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru corocznie bierze udział kilkanaście tysięcy osób, szczególnie młodzieży, zwłaszcza ze szkół, które noszą imię Sybiraków. Na marsz przybywają liczni goście zagraniczni – Sybiracy i ich potomkowie z różnych krajów, m.in. Kanady, Stanów Zjednoczonych, Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy.

Paulina Połubińska 2G

7 grudnia 2023, czwartek 18:00
Rewelacyjne mikołajkowe karaoke sprawiło, że tanecznym krokiem i przy dźwięku dzwoneczków, wkroczyliśmy w czas oczekiwania na najpiękniejsze Święta w roku.
Wiecej
7 grudnia 2023, czwartek 17:46
Czy można dać niechcianej książce drugie życie?
Wiecej
7 grudnia 2023, czwartek 17:19
Uczniowie klasy 3D: Bartosz Grodzki, Mikołaj Kowalczuk i Łukasz Łaszkiewicz pod opieką prof. Marzenny Skibickiej zostali laureatami finału etapu międzywojewódzkiego konkursu „NAUKOLATEK” – Nastoletni Naukowiec.
Wiecej