XVIII Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru

10 września 2018, poniedziałek 00:08


“Naród, który traci pamięć o swojej przeszłości, przestaje być narodem – staje się zbiorem ludzi zajmujących czasowo ten sam teren”
Marszałek Piłsudski

Dnia 7 września 2018 roku klasa 2G wraz z Panią Profesor Anną Jasienowicz uczestniczyła w XVIII Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru. Tegoroczna edycja marszu odbyła się pod hasłem „Przez Sybir do Niepodległej”, które nawiązuje do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości religijne w kościele Ducha Świętego poprzedziła poranna część oficjalna przy Pomniku Katyńskim. Złożyły się na nią przemówienia organizatorów, gości honorowych i zapalenie zniczy.

Na uroczystość, prócz rodzin zesłanych oraz szkół, przybyli również przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP oraz Anna Maria Anders, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Przy pomniku Andrzej Dera, Sekretarz stanu z Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy wręczył w imieniu głowy państwa Złote Krzyże Zasługi za zasługi dla niepodległości RP.

Po ekumenicznej modlitwie za zmarłych, apelu poległych zakończonym salwą honorową miało miejsce złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Mszy św. w intencji Sybiraków i ich rodzin w kościele pw. Ducha Świętego przewodniczył abp senior Edward Ozorowski.

W Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru corocznie bierze udział kilkanaście tysięcy osób, szczególnie młodzieży, zwłaszcza ze szkół, które noszą imię Sybiraków. Na marsz przybywają liczni goście zagraniczni – Sybiracy i ich potomkowie z różnych krajów, m.in. Kanady, Stanów Zjednoczonych, Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy.

Paulina Połubińska 2G

28 listopada 2022, poniedziałek 19:23
25 listopada 2022 roku klasy IIIG i IA zorganizowały w VILO kiermasz charytatywny.
Wiecej
28 listopada 2022, poniedziałek 19:13
17 listopada 2022 roku klasa IA oraz przedstawiciele klasy IC wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Warszawy.
Wiecej
23 listopada 2022, środa 17:18
Dnia 29.10.2022 roku w lesie Pietrasze odbyła się Licealiada Wojewódzka w biegach na orientację.
Wiecej