Współpraca VI LO ze szkołą Tzafit w Kfar Menachem w Izraelu

6 stycznia 2017, piątek 13:00

Współpraca VI LO ze szkołą Tzafit w Kfar Menachem w Izraelu na dobre wpisała się już w kalendarz wydarzeń cyklicznych naszej szkoły. Wymianę międzyszkolną Polska-Izrael prowadzimy od 2007 roku. Obu uczestniczącym w niej stronom pozwala zrozumieć odmienność kulturową, uczy tolerancji i pomaga przełamywać stereotypy.

Od 6 do 13 grudnia ośmioosobowa grupa uczniów pod opieką dwojga nauczycieli odbyła podróż do Izraela W ciągu krótkiego lotu z chłodnej Polski przenieśliśmy się na gorący Bliski Wschód. Program naszej wizyty obejmował m.in. zajęcia w szkole Tzafit, zwiedzanie Jerozolimy, Jaffo, Jaskini Bet Shemesh, Parku Narodowego Ein Gedii kąpiel w Morzu Martwym. Podczas naszego pobytu uczniowie doskonalili umiejętności lingwistyczne, porozumiewając się wyłącznie w języku angielskim (także bawiąc się w ,,Mafię’’- popularną grę towarzyską). Realizowaliśmy również projekt fotograficzny pt. ”Śladami żywiołów- woda” , którego efekty będzie można zobaczyć wkrótce. Wszyscy wróciliśmy do Polski pełni nowych, wspaniałych wrażeń i doświadczeń. Z niecierpliwością oczekujemy rewizyty w marcu.

opiekunowie wymiany:
Agnieszka Śledź-Dźwigaj i Tadeusz Sasinowski

Tak o wizycie w  Izraelu piszą nasi uczniowie:

W grudniu 2016 r. miałam okazję wziąć udział w wymianie międzyszkolnej z Izraelem. Było to moim marzeniem od gimnazjum. Spędziliśmy tam tydzień. Mimo, że nie był to długi pobyt, zdążyłam poznać wielu wartościowych ludzi, z którymi się zaprzyjaźniłam oraz zwiedzić ciekawe i znane miejsca. Tamtejsze obyczaje wywarły na mnie ogromne wrażenie. Pierwszy raz zetknęłam się z żydowską tradycją. Przyznam, że te doświadczenie zainspirowało mnie do dalszego odkrywania tej kultury. Bardzo bym chciała powtórzyć ten wyjazd w przyszłości. Póki co nie mogę się doczekać rewizyty naszych przyjaciół z Izraela.

Karolina Ejsmont kl. II D

Izrael to bardzo piękne miejsce, zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc i kąpaliśmy się w Morzu Martwym. Poznałam tam dużo wspaniałych osób, z którymi zdążyłam się zaprzyjaźnić. Podobały mi się krajobrazy, pustynie i egzotyczna roślinność. Odkryłam izraelską kuchnię, która jest bardzo smaczna. Również spodobał mi się język hebrajski. Nauczyłam się paru nowych słówek. Myślę, że Izrael zostanie w mojej pamięci na całe życie. Na pewno będę chciała jeszcze tam kiedyś pojechać.

Sara Bolesta kl. I G

Przed wyjazdem nasłuchałem się bardzo dużo stereotypów i to co tam mnie spotkało bardzo mocno mnie zaskoczyło. Zauważyłem, że każdy był przyjaźnie nastawiony i chciał się dowiedzieć jak najwięcej o Polsce. W trakcie pobytu w Izraelu zwiedziliśmy bardzo dużo ciekawych miejsc i dowiedzieliśmy się masę rzeczy o tamtejszej kulturze oraz tradycjach. Okazało się, że te wszystkie stereotypy, które słyszałem przed wyjazdem okazały się być nieprawdziwe. Przed wymianą martwiłem się o to, że się nie dogadam z innymi ludźmi. Będąc w Polsce nie mogę się doczekać, kiedy nasi nowi przyjaciele nas odwiedzą i kiedy znowu będę miał okazję do trenowania języka angielskiego.

Szymon Podoba kl. II E

Wyjeżdżając na wymianę nie wiedziałam czego mam się spodziewać, jednak Izrael bardzo miło mnie zaskoczył. Choć na początku bałam się, mogę śmiało stwierdzić, że była to niesamowita wyprawa, wręcz wyprawa życia. Wspaniałe widoki, pyszny falafel, ale przede wszystkim wspaniali ludzie, których będę wspominać do końca życia i jeszcze dłużej.Ta wyprawa to przede wszystkim nauka, nie tylko angielskiego, który tak podszkoliłam, że w pewnych momentach zaczynałam myśleć, a nawet śnić po angielsku. To nauka i poznawanie zupełnie odmiennych kultur, ludzi, zwyczajów. W dwóch słowach wyprawa życia.

Agata Syrewicz kl. I D

Przed moją pierwszą wizytą w Izraelu znałam ten kraj tylko z poglądów głoszonych przez innych ludzi. Nasłuchałam się wtedy bardzo dużo opinii, między innymi, że tamtejsi mieszkańcy są niezwykle nieuprzejmi i odnoszą się z niechęcią do obcokrajowców. Jednak przez cały pobyt w Izraelu miałam wrażenie, że otaczają mnie najbardziej życzliwi i otwarci ludzie, jakich przyszło mi kiedykolwiek spotkać. Jeśli chodzi o moją nową przyjaciółkę- Yuval, to nigdy nie sądziłam, że dwie zupełnie obce osoby, które tak wiele przecież dzieli, w bardzo krótkim czasie zbudują taką silną więź. Już za nią bardzo tęsknię i mam nadzieje, że mimo tych tysięcy kilometrów pozostaniemy w kontakcie. Ta wizyta bardzo dużo mnie nauczyła. Nie tylko podszkoliłam język, ale również poznałam nowe miejsca, kulturę i ludzi. Pływałam w Morzu Martwym oraz zwiedziłam Tel Aviv i Jerozolimę, a to już jest coś! Na własne oczy zobaczyłam również, jak bardzo Izrael jest piękny i malowniczy. Teraz nie dziwi mnie już to, że niektórzy odwiedzają go co roku od wielu lat. Sądzę, że również moja osobowość uległa zmianie. Nabrałam pewności siebie i zupełnie inaczej zaczęłam postrzegać niektóre rzeczy. Nie żałuję ani minuty spędzonej na wymianie. Moją pierwszą (i na pewno nie ostatnią) wizytę z Izraelu uważam za udaną. Nie mogę się już doczekać, kiedy młodzież stamtąd przyleci do Polski z rewizytą. Jednego jestem pewna- ten czas będzie niezapomniany dla nas wszystkich.

Natalia Woroniecka kl. ID

Moja przygoda z Izraelem zaczęła się 06.12.2016 r. Odwiedziłam Oren Shimoni w miejscowości Gan-Yavne. Oren okazała się wspaniałą osobą, z którą od razu się zaprzyjaźniłam. Przez cały mój pobyt  czułam się jak w raju. Zwiedziłam bardzo dużo wspaniałych miejsc. Byłam m. in. w Jerozolimie, Tel Aviv’ie, a także pływałam w Morzu  Martwym. Pogoda była wspaniała. Nadal jestem pod wielkim wrażeniem piękna Izraela. Poznałam tu również wielu cudownych ludzi, których nie chciałam opuszczać i za którymi nadal bardzo tęsknię. Cała nasza grupa stała się tu jedną, wielką rodziną. Połączyły nas niezapomniane wspomnienia,  które już zawsze będziemy ze sobą dzielić.

Magda Dąbkowska kl. ID

Wyjazd zaskoczył mnie bardzo pozytywnie. Spodziewałem się bardziej niebezpiecznych sytuacji, ton piasku i słabej znajomości języka, jednak nic z tych rzeczy (na szczęście) się nie spełniło. Przyjechaliśmy pełni nadziei na wypoczęcie i relaks, a wyjechaliśmy uzbrojeni w cierpliwość na ich przyjazd. Wyjazd do Izraela poleciłbym każdemu, bo historyjki i różnych negatywne stereotypy na temat kraju, ludzi i ich nastawienia to tylko i wyłącznie plotki. Jest to idealne połączenie wypoczynku i zwiedzania, ponieważ jednego dnia zwiedza się przepiękną, bogatą w historię Jerozolimę, a kolejnego opala się nad Morzem Martwym. Wspaniałe wspomnienia, szybka nauka angielskiego, poznanie nowych kultur i zwyczajów oraz oczywiście przyjaźnie i kontakty na całe życie. Najlepsza wymiana na jakiej byłem!

Kamil Kamiński, kl. IIF

23 czerwca 2024, niedziela 20:40
VILO biega, by pomagać, czyli początek wakacji na sportowo.
Wiecej
21 czerwca 2024, piątek 14:36
Udanych wakacji :)
Wiecej
20 czerwca 2024, czwartek 16:19
Jakub Szerszeń, Mateusz Czarnowicz i Wojciech Zakrzewski z klasy 3a, uzyskali tytuł laureata.
Wiecej