Sprawozdanie z wizyty w Białymstoku

18 kwietnia 2016, poniedziałek 09:08

Włosi, Turcy, Łotysze, Rumuni – dawno tak wielu gości z różnych krajów europejskich nie gościło w naszej szkole. Od 3 do 9 kwietnia 2016 r. 27 uczniów oraz 12 nauczycieli z Włoch (z Cremy i Bari), Turcji (z Istambułu), Łotwy (z Bauska) i Rumunii (z Moreni) przebywało u nas w ramach programu ERASMUS+ (Akcja 2. „Partnerstwo strategiczne”). Wraz z 26 uczniami naszego liceum uczestniczyli oni w kolejnej mobilności projektowej organizowanej pod hasłem: „Slow down, Move your body, Improve your diet, Learn for Life, and Enjoy school time – S.M.I.L.E.”.

Celem wizyty było przedstawienie realizacji zadań podjętych w różnych krajach w ramach programu Erasmus+, w tym zaprezentowanie przez wszystkich uczestników programu z poszczególnych państw przygotowanych wcześniej materiałów. Priorytetowe były zajęcia sportowe (wzmacniające poczucie odpowiedzialności oraz szacunku dla kolegów z zespołu i dla przeciwników, promujące zdrowy styl życia), doskonalenie kompetencji językowych i umiejętności związanych z wykorzystaniem technologii komunikacyjnej.

Pierwszego dnia pobytu w naszej szkole uczestnicy projektu zostali m.in. oficjalnie przywitani przez p. dyrektora dr. Tadeusza Mośka oraz działający w szkole zespół projektowy Erasmus+. Zapoznali się też ze szkołą, w tym z muzeum szkolnym. Następnego dnia wszyscy uczestniczyli w zorganizowanym w dawnej sali gimnastycznej uroczystym koncercie w wykonaniu Białostockiego Studia Piosenki pod dyrekcją Jerzego Tomzika. Zespół zaprezentował głównie utwory z repertuaru polskich artystów, ale także piosenki w języku angielskim czy w esperanto. Całość poprzedziły występy taneczne (pokaz tańca staropolskiego i tańca nowoczesnego) i piękny koncert śpiewu w języku starocerkiewno-słowiańskim. Imprezę prowadzili (w języku angielskim) uczniowie klasy 2f: Dominika Szymańska i Szymon Trochimczyk, a oficjalnie rozpoczęła i zakończyła para królewska: patron naszej szkoły – król Zygmunt August z małżonką Barbarą.

Dla uczestników projektu – gości i uczniów naszej szkoły – przygotowana została bogata oferta. Wszyscy uczestniczyli w zajęciach sportowych zorganizowanych na stadionie BOSiR „Zwierzyniec” (w grach tradycyjnych i współczesnych, w konkurencjach zespołowych i indywidualnych), w naszej hali sportowej i sali gimnastycznej (m.in. badminton, tenis stołowy). Wszyscy też codziennie mieli możliwość pracy w laboratoriach multimedialnych. Wraz z zagranicznymi rówieśnikami nasi uczniowie przygotowywali tam prezentacje Prezi zawierające istotne informacje dotyczące nie tylko samych dyscyplin sportowych, ale także osób z nimi związanych. Młodzież wykonywała awatary swoich ulubionych sportowców, uczestniczyła w zajęciach integracyjnych, motywujących i budujących poczucie własnej wartości. Ponadto podczas warsztatów literackich stworzone zostały krótkie wiersze (tzw. poetweets), poświęcone tym zagadnieniom, zamieszczone następnie na Twitterze. Wszyscy mogli podzielić się swoją wiedzą i przemyśleniami na temat wzajemnego szacunku, relacji między ludźmi oraz szacunku dla zwycięzcy i pokonanego w sporcie.

Oprócz spotkań roboczych grupy zagraniczne miały również okazję brania udziału w codziennym życiu naszej szkoły, zapoznania się z atmosferą towarzyszącą nauczaniu, a także poznania kolegów z delegacji portugalskiej, która przebywała równolegle w VI LO w ramach międzyszkolnej wymiany uczniów.

Aspektem kulturowym związanym z wizytą były wycieczki edukacyjne mające na celu zapoznanie się z głównymi atrakcjami turystycznymi Białegostoku i okolicy. Program zwiedzania obejmował: pałac Branickich, katedrę białostocką Wniebowzięcia NMP, prawosławną cerkiew katedralną św. Mikołaja, ratusz miejski, Operę i Filharmonię Podlaską oraz Stadion Miejski. Czwartek przeznaczony został na wizytę w Muzeum Ikon oraz Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu.

Ostatniego dnia pobytu dla wszystkich uczestników projektu został zorganizowany pożegnalny lunch, podczas którego zwycięzcom rywalizacji sportowej wręczono nagrody – pamiątkowe statuetki.
M.in.w kategorii „najlepszy zawodnik w biegu na 100 metrów” otrzymali je Dina Peleke (Łotwa) oraz Marco Labra (Włochy). Specjalną statuetkę za największe zaangażowanie we wszystkich dyscyplinach sportowych przyznano zespołowi z Rumunii.

Cały zorganizowany w naszej szkole pobyt został uznany za sukces zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli. W różnych dziedzinach nastąpiła bardzo pożyteczna wymiana doświadczeń. Młodzież nawiązała kontakty i przyjaźnie, poznała nową kulturę, a przede wszystkim miała okazję doskonalenia znajomości języka angielskiego.

Przed nami kolejna mobilność w projekcie S.M.I.L.E. – wyjazd do Istambułu, dlatego intensywnie kontynuujemy działania projektowe, aby jak najlepiej przygotować się do wizyty w Turcji.

Joanna Sawicka

23 czerwca 2024, niedziela 20:40
VILO biega, by pomagać, czyli początek wakacji na sportowo.
Wiecej
21 czerwca 2024, piątek 14:36
Udanych wakacji :)
Wiecej
20 czerwca 2024, czwartek 16:19
Jakub Szerszeń, Mateusz Czarnowicz i Wojciech Zakrzewski z klasy 3a, uzyskali tytuł laureata.
Wiecej