Izrael – marzec 2015 – rewizyta

12 kwietnia 2015, niedziela 17:58

Na przełomie marca i kwietnia 2015 roku miała miejsce rewizyta grupy z Izraela. Po odebraniu gości z lotniska i niezwykle emocjonalnym powitaniu, udaliśmy się do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, żeby obejrzeć wystawę stałą poświęconą ponad tysiącletniej obecności Żydów na ziemiach polskich oraz wystawę czasową związaną z gettem łódzkim. Jednak zanim nastąpiło zwiedzanie wnętrza obiektu, porozmawialiśmy o pomniku Natana Jakowa Rapaporta upamiętniającym bohaterów powstania w getcie warszawskim. W Muzeum POLIN czekała już na nas przewodniczka Miriam, która podczas oprowadzania podawała różne ciekawostki dotyczące kultury żydowskiej. Po długim i wyczerpującym zwiedzaniu zjedliśmy smaczny obiad w restauracji Besamin na terenie muzeum.

Następnego dnia uczniowie VI LO zaangażowani w wymianę czyli: Marcel Półkośnik Szymon Trochimczyk, Weronika Izbicka, Filip Stepaniuk, Elżbieta Rogowska, Justyna Rainko, Mateusz Rutkowski oraz Monika Horodeńska oprowadzali gości po Białymstoku, pokazując najpiękniejsze zabytki naszego miasta. Uczniom izraelskim bardzo podobał się Pałac Branickich i Muzeum Farmacji Uniwersytetu Medycznego. Szczególnie zaciekawiły ich stare eksponaty, będące wyposażeniem gabinetów lekarskich. Na auli w Pałacu Branickich przewodniczka z Uniwersytetu Medycznego opowiedziała o zasługach Izabeli Branickiej dla rozwoju miasta. Jeden z izraelskich kolegów zaprezentował swoje umiejętności muzyczne, dając krótki koncert fortepianowy.

W programie naszej rewizyty znalazło się również: zwiedzanie Opery i Filharmonii Podlaskiej, warsztaty na cmentarzu żydowskim w Białymstoku prowadzone przez panią Lucy Lisowską z Centrum Edukacji Obywatelskiej POLSKA-IZRAEL, przedstawicielką Gminy Żydowskiej w Warszawie. Niezwykłą atrakcją okazało się zwiedzanie nowego stadionu Jagiellonii Białystok. Uczniowie mogli obejrzeć różne sektory, w tym sektor  dla VIP-ów, miejsca dla piłkarzy rezerwowych, szatnie, gabinety do masażu, pomieszczenia służbowe.

W sobotę, 28 marca pojechaliśmy do  Kurowa, aby pospacerować w Narwiańskim Parku Narodowym oraz do  Kiermus, gdzie zwiedziliśmy zamek oraz zagrodę żubrów. Szlachcic w stroju sarmaty oprowadzający po obiekcie zaproponował podnoszenie jak najcięższych mieczy w formie konkursu. Każdy chciał spróbować swoich sił w tak niezwykłej konkurencji.

Uczniowie izraelscy wraz z polskimi przyjaciółmi wzięli również udział w lekcji języka angielskiego poprowadzonej przez panią Elżbietę Radulską ,zwiedzili Muzeum Szkolne i dowiedzieli się o historii i tradycjach VI LO dzięki pani Desperat a także wzięli udział w warsztatach plastycznych ,,Pamięć” dotyczącym ocalonych i świadków Zagłady przeprowadzonych przez Annę Janinę Klozę. Uczniowie wykonali prace na podstawie archiwalnych fotografii ,używając białej pasteli i węgla. Można je obejrzeć w holu szkolnym.

Pani Agnieszka Śledź-Dźwigaj zaktywizowała grupę podczas zajęć sportowych, rodzice zapewnili wszystkim smaczne posiłki podczas kolacji pożegnalnej. Serdecznie dziękujemy i przygotowujemy się do kolejnych spotkań z uczniami i nauczycielami Szkoły Tzafit z kibucu Kfar Menachem w Izraelu.

Wymiana została dofinansowana przez Fundację im. Róży Luksemburg w Warszawie.

23 czerwca 2024, niedziela 20:40
VILO biega, by pomagać, czyli początek wakacji na sportowo.
Wiecej
21 czerwca 2024, piątek 14:36
Udanych wakacji :)
Wiecej
20 czerwca 2024, czwartek 16:19
Jakub Szerszeń, Mateusz Czarnowicz i Wojciech Zakrzewski z klasy 3a, uzyskali tytuł laureata.
Wiecej