Euroweek 2011

14 października 2011, piątek 17:09

W roku szkolnym 2010/2011, dzięki pani wicedyrektor Annie Klozie, VI LO im. Króla Zygmunta Augusta zostało zaproszone przez Aquinas College w Stockport (Wielka Brytania) do udziału w programie Euroweek 2011. To coroczne wydarzenie zrzesza 28 szkół ponadgimnazjalnych z krajów Unii Europejskiej, które spotykają się w celu szeroko rozumianej wymiany międzykulturowej. Reprezentanci każdej ze szkół zobligowani są do przygotowania multimedialnej  prezentacji na temat własnego kraju, regionu oraz szkoły, ponadto zobowiązani są do uczestniczenia w warsztatach nt. tolerancji i wielokulturowości. Głównym celem i założeniem programu jest kształtowanie otwartej postawy młodego człowieka na odmienne kultury oraz podniesienie jego kompetencji językowych (wszystkie warsztaty, prezentacje, przewidziane zajęcia odbywają się  w języku angielskim).

W dniach 2-8 października w 2011 r. osiem uczennic z klasy IIc i IIg, wraz z opiekunami i koordynatorami programu – prof. Barbarą Bednarczyk oraz prof. Eweliną Ramotowską uczestniczyło w wyżej opisanym przedsięwzięciu.

Uczennice oraz opiekunowie mieszkali w domach angielskich rodzin, co było największym sprawdzianem umiejętności językowych i niepowtarzalną szansą na ich udoskonalanie. Pierwszego dnia, tuż  po zwiedzeniu nowoczesnego college’u, rozpoczęły się imponujące uroczystości powitalne zawierające paradę z flagami wszystkich delegacji oraz imprezę przygotowaną przez uczniów Acquinas College (występ muzycznych i tanecznych zespołów, teatralny performance jak i krótkie prezentacje multimedialne każdego z uczestniczących w programie krajów). W wolnej chwili uczestnicy Euroweek’u mieli okazję zwiedzić malownicze miasteczko Stockport oraz poznać siebie nawzajem. Następnie w stołówce został zorganizowany tzw. międzynarodowy bufet, gdzie każda z delegacji przygotowała stół z tradycyjnymi potrawami – co było wspaniałą okazją nie tylko na spróbowanie specjałów z Austrii, Finlandii, Włoch, Rumunii, Słowenii, Litwy, Słowacji, Niemiec, Holandii, Czech,  Łotwy, Danii, Estonii, Luxemburgu, Hiszpanii i Katalonii, Portugalii, Bułgarii i oczywiście Polski – ale również na wymianę przepisów  i  całkowitą już integrację. Nie sposób opisać słowami panującej tam radosnej, przyjaznej i twórczej atmosfery. Drugi dzień poświęcony był zwiedzaniu Walii: nadmorskiej miejscowości o dumnie brzmiącej nazwie: Llandudno oraz średniowiecznego zamku Conwy zbudowanego  za czasów króla Edwarda I (XIII w.). Kolejnego dnia uczniowie mieli za zadanie zaprezentować przygotowane wcześniej multimedialne prezentacje dotyczące swoich krajów, po czym wszystkie delegacje uczestniczyły w konkursie dotyczącym wiedzy na temat Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii. Ponadto, uczniowie mieli tego dnia okazję uczestniczyć w wybranych przez siebie lekcjach. We czwartek odwiedziliśmy Manchester oraz (UWAGA fani piłki nożnej!!!) stadion Manchester’u United:) Ostatni dzień obfitował w dużą dozę stresu (każda z delegacji prezentowała tradycyjny taniec lub piosenkę – delegacja polska zatańczyła Poloneza poprzedzonego fragmentem filmu „Pan Tadeusz”) oraz sporą dawkę śmiechu (następnie delegacja polska zaprezentowała popularny w Polsce taniec „kaczuchy” wywołując tym samym falę entuzjazmu, która niespodziewanie przelała się na deski sceny. Około stu osób udających kaczuchy przy dźwiękach skocznej muzyki – bezcenne wspomnienie!). Po południu odbyły się międzynarodowe rozgrywki we frisbie – każda z delegacji walczyła jak przysłowiowy lew – nasze uczennice co prawda nie zdobyły miejsca na podium ale bardziej niż wyniki liczy się przecież wysiłek i starania. Wieczorem odbyła się impreza pożegnalna okraszona łzami uczniów.

Euroweek był niezapomnianym tygodniem, doskonałą okazją, nie tylko do doskonalenia języka angielskiego, ale przede wszystkim do poznania innych tradycji, obyczajów, szeroko pojętej kultury. Dzięki takim wydarzeniom  zawiązują się przyjaźnie, a możliwość obcowania z inną kulturą uwrażliwia i otwiera młodych ludzi na drugiego człowieka i uczy tolerancji.

Ewelina Ramotowska
Barbara Bednarczyk

GŁOS UCZNIA

Uczestniczenie w Euroweeku przyniosło nam wiele nowych doświadczeń. Trudno ocenić co podobało nam się najbardziej. Poznaliśmy mnóstwo ludzi z innych krajów, podszkoliliśmy swoją wiedzę z języka angielskiego, zobaczyliśmy także czym charakteryzuje się brytyjska kultura i obyczaje oraz jak wygląda przebieg dnia codziennego, kiedy nasi rówieśnicy także muszą chodzić do szkoły. Podczas zorganizowanych wycieczek podziwialiśmy mnóstwo ciekawych miejsc i widoków, które są zupełnie inne niż w Polsce, ale równie wyjątkowe. Takie doświadczenia na pewno przydadzą się nam w przyszłości w komunikowaniu z cudzoziemcami oraz pozostaną w pamięci na całe życie.

Dorota

Osobiście Euroweek był dla mnie niezapomnianym przeżyciem. W ciągu zaledwie jednego tygodnia miałam okazję poznać młodzież z całej Europy, ich kulturę, tradycje, ambicje czy też sposoby spędzania wolnego czasu. Było to bezcenne doświadczenie, które z pewnością zaowocuje w przyszłości. Dzięki temu programowi udoskonaliłam język angielski oraz nabrałam znacznie większej pewności i odwagi w posługiwaniu się obcym językiem.

Euroweek jest szansą dla młodych ludzi na nawiązanie nowych znajomości i przyjaźni, które mogą przetrwać długie lata.

Bardzo miło wspominam pobyt w Wielkiej Brytanii i na pewno tam wrócę!

Ewelina

Dzięki Euroweekowi poznałam fantastycznych ludzi, z którymi utrzymuje kontakt. Dowiedziałam się wielu rzeczy o innych krajach i kulturach. Podszkoliłam swój angielski i mogłam porównać swoje wyobrażenia o życiu w Anglii z rzeczywistością. Widziałam piękne miejsca i spróbowałam nowych rzeczy. Myślę, że taka przygoda uczy samodzielności i jest ciekawym doświadczeniem.

Kornelia

Tydzień spędzony w Stockport w ramach projektu “Euroweek” mogę śmiało zaliczyć do jednych z najlepszych w moim życiu. Pobyt umożliwił mi poznanie świetnych ludzi z każdego zakątka Europy, a także ich kultury i tradycji. Doświadczenie jakim był “Euroweek” na pewno pomoże mi w przyszłości, gdyż miałam możliwość poprawienia swojej znajomości języka angielskiego.

Chętnie jeszcze raz wzięłabym udział w takim projekcie i polecam taką przygodę innym uczniom. To były niezapomniane chwile!

Magda

Euroweek był wspaniałą przygodą i lekcją. Szansą na spotkanie ludzi z różnych zakątków Europy, zetknięcie się z obcą kulturą, poznanie zwyczajów, obalenie (bądź potwierdzenie) panujących stereotypów na temat innych narodowości. Była to też doskonała okazja do podszkolenia języka angielskiego i przede wszystkim przełamania lęku przed mówieniem. Poznałam wielu wspaniałych ludzi, z którymi kontakt nie urwał się po zakończeniu projektu. Spędziłam wspaniały tydzień we wspaniałym towarzystwie i miejscu. Według mnie Euroweek miał tylko jedną wadę – trwał zdecydowanie zbyt krótko!

Iza

Moim zdaniem projekt “Euroweek” jest doskonałą szansą na doskonalenie umiejętności językowych, poznawanie innych ludzi, narodowości oraz ich kultur. Dzięki uczestniczeniu w projekcie przełamałam  barierę językową. Poza tym, nawiązałam wiele przyjaźni z ludźmi z różnych zakątków Europy. Mam nadzieję, że kontakty zostaną utrzymane jak najdłużej. Tego typu wymiany mają też dobry wpływ na pokazanie Polski z jak najlepszej strony. Chętnie wzięłabym udział w podobnym projekcie.

Natalia


23 czerwca 2024, niedziela 20:40
VILO biega, by pomagać, czyli początek wakacji na sportowo.
Wiecej
21 czerwca 2024, piątek 14:36
Udanych wakacji :)
Wiecej
20 czerwca 2024, czwartek 16:19
Jakub Szerszeń, Mateusz Czarnowicz i Wojciech Zakrzewski z klasy 3a, uzyskali tytuł laureata.
Wiecej