Portugalia 2021, day by day

11 października 2021, poniedziałek 20:09
Erasmus+ 2021
Creative Conflict Resolution and Peer-To-Peer School Mediation.

Dzień 6

Wczesnym rankiem wyjechaliśmy całą grupą Erasmus do Porto. Na miejscu czekały na nas “Porto Legends” w podziemiach historycznej zajezdni tramwajowej, następnie zwiedziliśmy Pałac Giełdy w Porto, nasza grupa dodatkowo odwiedziła najpiękniejszą księgarnię świata Livraria Lello, w której J.K. Rowling szukała inspiracji dla serii książek o Harrym Potterze. Popołudnie spędziliśmy w kramikach z pamiątkami i podziwiając najpiękniejsze uliczki zatłoczonego Porto.

Dzień 5

Certyfikaty, podziękowania i dużo emocji towarzyszyły nam kolejnego dnia. Młodzież zaprezentowała wywiady z naszą Panią dyrektor oraz nauczycielami VI LO. Podsumowaliśmy projekt dotyczący szkolnych mediacji oraz zaangażowania obywatelskiego. Po południu czekała nas wizyta w miejscowości Lamego, które słynie z Sanktuarium Maryjnego do którego prowadzi 700 schodów.


Dzień 4

Dzisiaj mieliśmy całodzienną wyprawę do miasteczka Vila Real, następnie zwiedziliśmy urokliwy pałacyk “Casa de Mateus”, a na zachód słońca wybraliśmy się do “Quinta do Vilar”, czyli gospodarstwa, gdzie uprawia się winorośle.

 

Dzień 3

Dziś uczestniczyliśmy w warsztatach integracyjnych w lokalnym Muzeum Duoro. Przewodnik opowiedział nam historię o regionie doliny rzeki Duoro, dowiedzieliśmy się jak w dawnych czasach wyglądała produkcja Porto, z którego słynie cała Portugalia. Wyjaśniona została tajemnica biało-niebieskich, ceramicznych płytek – Azulejos, które spotykamy na każdym kroku. Już wiemy, że oprócz funkcji ozdobnych, mają przede wszystkim zabezpieczać domy przed wilgocią.

 

Dzień 2

Kolejny dzień upłynął nam w międzynarodowej atmosferze. Portugalskie zwroty – bon dias, obridaga, des culpe, por favor, nie są już nam obce. Wymienialiśmy się dotychczasowymi doświadczeniami związanymi z realizacją projektu. Rozwiązywaliśmy case’a mediacyjnego na wzgórzu Galfura, a wieczorem próbowaliśmy portugalskich specjałów.

Dzień 1

Grupa młodzieży z VILO wyruszyła z Modlina do Porto na wymianę międzynarodową z koleżankami i kolegami z Malty, Grecji, Włoch i Portugalii. W niedzielę zwiedziliśmy główne atrakcje Porto: Most projektu Gustave’a Eiffela – Dom Luis I, Katedrę w Porto, przeszliśmy się nad rzeką Duoro, zobaczyliśmy niezwykłą księgarnię Livraria Lello, spacerowaliśmy uliczkami starego miasta, a popołudnie spędziliśmy nad Ocean Atlantyckim. Późnym wieczorem dotarliśmy do Peso da Regua, gdzie spędzimy resztę naszego projektowego czasu.

20 stycznia 2022, czwartek 20:20
Zapraszam do wzięcia udziału w czwartej edycji turnieju wiedzy o finansach i ekonomii "Sukces na Bank".
Wiecej
19 stycznia 2022, środa 16:03
18 stycznia w południe na Rynku Kościuszki odtańczony został, tradycyjny już, polonez miejski. Po życzeniach Prezydenta Białegostoku p. Tadeusza Truskolaskiego dla maturzystów barwny korowód ruszył do muzyki z filmu „Pan Tadeusz”.
Wiecej
19 stycznia 2022, środa 15:49
Z wielka radością przekazuję informację Komitetu Okręgowego 46 Olimpiady Artystycznej - historii sztuki.
Lista uczniów zakwalifikowanych do eliminacji okręgowych: Marta Suszcz, Inka Łazarecka, Aleksandra Gąsiewska, Laura Kozłowska, Izabela Dowejko, Katarzyna Wysocka.
Wiecej