Portugalia 2021, day by day

11 października 2021, poniedziałek 20:09
Erasmus+ 2021
Creative Conflict Resolution and Peer-To-Peer School Mediation.

Dzień 6

Wczesnym rankiem wyjechaliśmy całą grupą Erasmus do Porto. Na miejscu czekały na nas “Porto Legends” w podziemiach historycznej zajezdni tramwajowej, następnie zwiedziliśmy Pałac Giełdy w Porto, nasza grupa dodatkowo odwiedziła najpiękniejszą księgarnię świata Livraria Lello, w której J.K. Rowling szukała inspiracji dla serii książek o Harrym Potterze. Popołudnie spędziliśmy w kramikach z pamiątkami i podziwiając najpiękniejsze uliczki zatłoczonego Porto.

Dzień 5

Certyfikaty, podziękowania i dużo emocji towarzyszyły nam kolejnego dnia. Młodzież zaprezentowała wywiady z naszą Panią dyrektor oraz nauczycielami VI LO. Podsumowaliśmy projekt dotyczący szkolnych mediacji oraz zaangażowania obywatelskiego. Po południu czekała nas wizyta w miejscowości Lamego, które słynie z Sanktuarium Maryjnego do którego prowadzi 700 schodów.


Dzień 4

Dzisiaj mieliśmy całodzienną wyprawę do miasteczka Vila Real, następnie zwiedziliśmy urokliwy pałacyk “Casa de Mateus”, a na zachód słońca wybraliśmy się do “Quinta do Vilar”, czyli gospodarstwa, gdzie uprawia się winorośle.

 

Dzień 3

Dziś uczestniczyliśmy w warsztatach integracyjnych w lokalnym Muzeum Duoro. Przewodnik opowiedział nam historię o regionie doliny rzeki Duoro, dowiedzieliśmy się jak w dawnych czasach wyglądała produkcja Porto, z którego słynie cała Portugalia. Wyjaśniona została tajemnica biało-niebieskich, ceramicznych płytek – Azulejos, które spotykamy na każdym kroku. Już wiemy, że oprócz funkcji ozdobnych, mają przede wszystkim zabezpieczać domy przed wilgocią.

 

Dzień 2

Kolejny dzień upłynął nam w międzynarodowej atmosferze. Portugalskie zwroty – bon dias, obridaga, des culpe, por favor, nie są już nam obce. Wymienialiśmy się dotychczasowymi doświadczeniami związanymi z realizacją projektu. Rozwiązywaliśmy case’a mediacyjnego na wzgórzu Galfura, a wieczorem próbowaliśmy portugalskich specjałów.

Dzień 1

Grupa młodzieży z VILO wyruszyła z Modlina do Porto na wymianę międzynarodową z koleżankami i kolegami z Malty, Grecji, Włoch i Portugalii. W niedzielę zwiedziliśmy główne atrakcje Porto: Most projektu Gustave’a Eiffela – Dom Luis I, Katedrę w Porto, przeszliśmy się nad rzeką Duoro, zobaczyliśmy niezwykłą księgarnię Livraria Lello, spacerowaliśmy uliczkami starego miasta, a popołudnie spędziliśmy nad Ocean Atlantyckim. Późnym wieczorem dotarliśmy do Peso da Regua, gdzie spędzimy resztę naszego projektowego czasu.

29 września 2022, czwartek 17:49
28 września 2E jedzie na lekcję biologii w terenie. I kolejny raz Białowieża wita strugami deszczu.
Wiecej
27 września 2022, wtorek 19:22
Do świętowania Europejskiego Dnia Języków Obcych dołączyło się VI LO.
Wiecej
26 września 2022, poniedziałek 20:10
Miło nam jest poinformować, że nasza szkoła zajęła II miejsce we współzawodnictwie sportowym szkół ponadpodstawowych w województwie podlaskim w roku szkolnym 2021/2022.
Wiecej