Dziedzictwo medyczne i farmaceutyczne powstałego na Pograniczu Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego – wycieczka do muzeum

16 czerwca 2021, środa 15:35

15 czerwca 2021 r. klasa 2 Dg wraz z p. prof. M. Skibicką odwiedziła Muzeum historii medycyny i farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Obejrzeliśmy przeszło 10000 eksponatów, pochodzących z XVIII–XXI wieku, z różnych dziedzin medycyny i farmacji w tym oryginalne receptury aptekarskie.

Duże zainteresowały budziły stetoskopy z przełomu wieku, które kształtem przypominały trąbki oraz inne sprzęty medyczne używane do lat 80-tych XX wieku.

Przekonaliśmy się, że Muzeum kultywuje dziedzictwo medyczne Białegostoku zapoczątkowane przez właścicieli miasta w XVII wieku. W dzisiejszych przestrzeniach pałacowych odnaleźliśmy zarówno medyczne tradycje XVIII-wiecznego Instytutu Akuszerii, jak też niemieckiego szpitala polowego z okresu I wojny światowej, kontynuowane od 1950 roku przez Uniwersytet Medyczny.

Podczas wycieczki odbyliśmy „Spacer w przeszłość”. W XVII-wiecznych piwnicach pałacowych obejrzeliśmy datowane na ten okres: posadzki, freski i sklepienia.

Barokowy Pałac Branickich i jego podziemia pełniły w przeszłości funkcje schronu dla ludności o czym przekonaliśmy się oglądając najnowszą wystawę multimedialną w XVII-wiecznych piwnicach pałacowych. Jest ona częścią ścieżki historycznej UMB.

Było miło i ciekawie
biol-chem 2 Dg

2 września 2021, czwartek 17:20
A czy Ty masz już bluzę VILO?! W dniach 13-23 września będzie aktywny link do zamówienia bluz, koszulek i toreb VILO. To będzie jedyna szansa w tym roku na zakup, nie przegapcie!
Wiecej
22 września 2021, środa 18:42
15 września 2021, klasy 1A i 1F wyjechały wraz z wychowawczyniami prof. Mirosławą Biegluk i prof. Eweliną Ramotowską do kultowych już Bogdanek na niecierpliwie wyczekiwaną przez świeżo upieczonych uczniów VILO integrację.
Wiecej
22 września 2021, środa 18:15
VILO Akcja, Integracja - kolejna odsłona rozpoczęta. W dniach 13-14 września 2021 uczniowie klasy 1B wspólnie z klasą 1G wyruszyli do Bogdanek.
Wiecej