Uczniowie VILO na deskach teatru!

12 listopada 2019, wtorek 19:57

„Teatr mój widzę ogromy…” powiedział Stanisław Wyspiański. Tym razem miarą tej wielkości był cel, który przyświecał naszym działaniom.

W ramach projektu: “Świętujmy razem 100-lecie Niepodległej – Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku dostępny” odbyło się przedstawienie z audiodeskrypcją „Legiony to… Świętujmy razem 100-lecie Niepodległej”. Jak zapowiadaliśmy wcześniej, projekt powstał we współpracy trzech koalicjantów: VI Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku, Polskiego Związku Niewidomych i Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki.

Spektakl, który pod kierunkiem Piotra Szekowskiego przygotowywali nasi uczniowie oraz osoby niewidome i niedowidzące, był tylko częścią projektu. Drugą jego część stanowiły warsztaty kształcące wolontariuszy – przewodników osoby niewidomej.  Tak więc w dniu spektaklu widzowie, w tym osoby niewidome, zostali zaproszeni na wycieczkę po Teatrze, a następnie wszyscy obejrzeli przedstawienie.

Zgodnie twierdzimy, że takiego projektu dawno w naszej szkole nie było! Za nawiązanie współpracy z teatrem serdecznie dziękujemy Panu Dyrektorowi Dariuszowi Naumowiczowi. Zajęcia te pokazały, że sztuka, a w szczególności teatr, są zdolne obudzić w nas najpiękniejsze uczucia i emocje oraz otworzyć nam oczy na sprawy naprawdę ważne. A takimi są chociażby potrzeby osób niedowidzących.

Za piękne chwile (wypełnione co prawda ciężką pracą) dziękujemy najserdeczniej Piotrowi Szekowskiemu (reżyserowi spektaklu), Jolancie Hinc-Mackiewicz (kierownikowi literackiemu Teatru Dramatycznego oraz koordynatorce projektu) oraz Rafałowi Gawkowskiemu (prezesowi PZN, oddział podlaski).

Magdalena Dziejma
(koordynator projektu z ramienia VI LO)


Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej” oraz z budżetu Województwa Podlaskiego.

Fotografie wykonała Eliza Godlewska 🙂

5 lutego 2023, niedziela 20:09
Ogólnopolski konkurs biologiczno-chemiczny dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
Wiecej
3 lutego 2023, piątek 17:20
Z wielką radością informujemy, że Mikołaj Pawlak z kl. IV C zakwalifikował się do etapu eliminacji centralnych 46 Olimpiady Języka Niemieckiego, które odbędą się pod koniec marca 2023 r. w Poznaniu.
Wiecej
3 lutego 2023, piątek 17:19
Chcesz dodatkowo dostać 10 punktów z języka obcego (francuskiego, niemieckiego, rosyjskiego)?
Wiecej