Szkocja – Wichrowe Wzgórza

11 listopada 2019, poniedziałek 21:56

W dniach 25.10. – 2.11. 2019 r. młodzież z VILO poszerzała swoją wiedzę o kulturze, historii i przyrodzie Szkocji (z krótkimi przystankami w Niderlandach) na edukacyjnej wycieczce krajoznawczej. Sprzyjająca pogoda pozwoliła nam dotrzeć aż na wyspę Skye, z której widoki zapierały dech w piersiach. Mogliśmy poczuć klimat Halloween w miejscu, z którego ta tradycja się wywodzi. Wrażenia z wyjazdu najlepiej oddają słowa samych uczniów:

“Nasza podróż przez krainę wrzosowisk, zamków i owiec z pewnością zapadnie mi w pamięć. Jedzenie w szkockich pubach dawało odczuć prawdziwy charakter Szkotów, a piękny akcent sprawiał, że przyjemnością było zamienienie kilku słów z mieszkańcem tego kraju. Podsumowując, wszystkie przygody, przeżycia, mnóstwo krajobrazów i ogólna atmosfera wywarła na mnie uderzające wrażenie i nigdy nie zgubię w pamięci tych chwil.”

“Wyspa Skye – piękna, idealne miejsce do rozmyślania nad życiem”.

“Najlepsza szkolna wycieczka, na jaką pojechałam. Po ukończeniu studiów uciekam do Holandii.”

“Po co wracać trzeci raz w to samo miejsce? Bo jest tylko kilka takich miejsc, w których czujesz, że żyjesz. Szkocja jest jednym z nich.”

Naszą podróż do Szkocji rozpoczęliśmy od zaokrętowania na promie w Amsterdamie. Po nocny w kajutach dopłynęliśmy do Newcastle skąd ruszyliśmy w kierunku Wału Hadriana, po drodze przekraczając granicę angielsko-szkocką. Kolejno zwiedziliśmy ruiny opactwa Melrose oraz kaplicę Rosslyn, na nocleg przyjechaliśmy do Edynburga. Następny dzień zaczęliśmy od zwiedzenia pałacu Scone – pięknie dekorowanej siedziby arystokracji szkockiej oraz wzgórza koronacyjnego królów Szkocji – Moot Hill. Wtorek to była prawdziwa wyprawa w kierunku dzikiej Szkocji – Highlands wraz z Wyspą Skye w archipelagu Hebrydów Wewnętrznych. Na przepięknie widokowo trasie wzdłuż surowego masywu Queirang podziwialiśmy zamek Eilan Donan, portowe miasteczko Portree, stada owiec oraz krowy rasy Highlander.

Kolejnego dnia odwiedziliśmy ruiny zamku Urquhart, wodospady Invermoriston, Schody Neptuna, czyli zespół śluz na Kanale Kaledońskim, wiadukt Glenfinnan znany z filmów o Harrym Potterze. Przejechaliśmy też piękną trasą widokową przez Glencoe, a na koniec dnia spacerowaliśmy po Stirling, gdzie koronowana była Maria Stuart.

Dagna Michałowska

9 sierpnia 2022, wtorek 13:39
Uczestniczkami zagranicznej mobilności w projekcie pt. „How to use Tablets, Educational Apps and Social Media in your Clasroom” były trzy nauczycielki z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku.
Wiecej
9 sierpnia 2022, wtorek 13:35
Po raz kolejny odbył się obóz informatyczny w Sztutowie, w którym uczestniczyli uczniowie VILO.
Wiecej
10 lipca 2022, niedziela 12:13
Uczestniczką mobilności zagranicznej w projekcie pt. „Behaviour and conflicts new methodologies, motivation and cooperation strategies” była nauczycielka języka angielskiego – Bożena Zieniuk z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku.
Wiecej