Szkocja – Wichrowe Wzgórza

11 listopada 2019, poniedziałek 21:56

W dniach 25.10. – 2.11. 2019 r. młodzież z VILO poszerzała swoją wiedzę o kulturze, historii i przyrodzie Szkocji (z krótkimi przystankami w Niderlandach) na edukacyjnej wycieczce krajoznawczej. Sprzyjająca pogoda pozwoliła nam dotrzeć aż na wyspę Skye, z której widoki zapierały dech w piersiach. Mogliśmy poczuć klimat Halloween w miejscu, z którego ta tradycja się wywodzi. Wrażenia z wyjazdu najlepiej oddają słowa samych uczniów:

“Nasza podróż przez krainę wrzosowisk, zamków i owiec z pewnością zapadnie mi w pamięć. Jedzenie w szkockich pubach dawało odczuć prawdziwy charakter Szkotów, a piękny akcent sprawiał, że przyjemnością było zamienienie kilku słów z mieszkańcem tego kraju. Podsumowując, wszystkie przygody, przeżycia, mnóstwo krajobrazów i ogólna atmosfera wywarła na mnie uderzające wrażenie i nigdy nie zgubię w pamięci tych chwil.”

“Wyspa Skye – piękna, idealne miejsce do rozmyślania nad życiem”.

“Najlepsza szkolna wycieczka, na jaką pojechałam. Po ukończeniu studiów uciekam do Holandii.”

“Po co wracać trzeci raz w to samo miejsce? Bo jest tylko kilka takich miejsc, w których czujesz, że żyjesz. Szkocja jest jednym z nich.”

Naszą podróż do Szkocji rozpoczęliśmy od zaokrętowania na promie w Amsterdamie. Po nocny w kajutach dopłynęliśmy do Newcastle skąd ruszyliśmy w kierunku Wału Hadriana, po drodze przekraczając granicę angielsko-szkocką. Kolejno zwiedziliśmy ruiny opactwa Melrose oraz kaplicę Rosslyn, na nocleg przyjechaliśmy do Edynburga. Następny dzień zaczęliśmy od zwiedzenia pałacu Scone – pięknie dekorowanej siedziby arystokracji szkockiej oraz wzgórza koronacyjnego królów Szkocji – Moot Hill. Wtorek to była prawdziwa wyprawa w kierunku dzikiej Szkocji – Highlands wraz z Wyspą Skye w archipelagu Hebrydów Wewnętrznych. Na przepięknie widokowo trasie wzdłuż surowego masywu Queirang podziwialiśmy zamek Eilan Donan, portowe miasteczko Portree, stada owiec oraz krowy rasy Highlander.

Kolejnego dnia odwiedziliśmy ruiny zamku Urquhart, wodospady Invermoriston, Schody Neptuna, czyli zespół śluz na Kanale Kaledońskim, wiadukt Glenfinnan znany z filmów o Harrym Potterze. Przejechaliśmy też piękną trasą widokową przez Glencoe, a na koniec dnia spacerowaliśmy po Stirling, gdzie koronowana była Maria Stuart.

Dagna Michałowska

28 listopada 2022, poniedziałek 19:23
25 listopada 2022 roku klasy IIIG i IA zorganizowały w VILO kiermasz charytatywny.
Wiecej
28 listopada 2022, poniedziałek 19:13
17 listopada 2022 roku klasa IA oraz przedstawiciele klasy IC wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Warszawy.
Wiecej
23 listopada 2022, środa 17:18
Dnia 29.10.2022 roku w lesie Pietrasze odbyła się Licealiada Wojewódzka w biegach na orientację.
Wiecej