Dzień Języka Ojczystego w VILO

21 lutego 2019, czwartek 12:25

21 lutego 2019 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w wykładzie organizowanym przez Bibliotekę Uniwersytecką im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku. Wykład, prowadzony przez panią dr hab. Joannę Szerszunowicz nosił tytuł „Frazeologia polska jako nośnik kultury narodowej”. Tego dnia około godziny dwunastej klasy IC, IG i IIG dotarły na kampus uniwersytecki.

Uczniowie spodziewali się zapewne elaboratu, z którego przynajmniej połowa z nich nie zrozumie za wiele – tymczasem prelekcja prowadzona przez panią dr hab. Szerszunowicz zaskoczyła nie tylko rzetelnością, ale i przystępnością. Uczniowie zapoznali się nie tylko z podstawowymi faktami i zasadami, ale również z wieloma nieznanymi sobie wcześniej aspektami polskiej frazeologii. Pokusić się można wręcz o stwierdzenie, że ten nieraz już bezlitośnie „wałkowany” na lekcjach języka polskiego temat odżył wśród młodzieży. Wykład, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły udowodnił, że frazeologia wcale nie jest jedynie skostniałym i utartym elementem naszego języka, ale jest nadal żywa, na bieżąco odświeżana i codziennie tworzona przez nas samych. Pani dr hab. Szerszunowicz uraczyła naszą młodzież w swoim wykładzie licznymi nawiązaniami do kultury i historii – nie tylko tej zamierzchłej, ale również tej dzisiejszej, doskonale znanej naszym uczniom. Nie zabrakło humorystycznych wstawek, odniesień do kina, literatury, muzyki, ikon popkultury oraz dotykania aktualnych tematów – między innymi szerokiej gamy stereotypów, jakie panują w i o naszym narodzie. Lwia część wykładu minęła w wesołej i swobodnej atmosferze, co w żadnym razie nie odjęło mu profesjonalizmu i rzetelności. Podsumowując, trudno było, aby uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego lepiej uczcili Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Zuzanna Kuźmierowska, kl. I g

15 czerwca 2024, sobota 17:07
W piątek, 14 czerwca, klasy 1c i 1d rozkoszowały się przedsmakiem wakacji w Uroczysku Ruczaj.
Wiecej
14 czerwca 2024, piątek 13:17
7.06 i 13.06 uczniowie klasy 2F o profilu architektonicznym wzięli udział w warsztatach na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej.
Wiecej
14 czerwca 2024, piątek 13:06
Uczniowie mieli okazję wspólnie spędzić czas na świeżym powietrzu i wziąć udział w różnorodnych aktywnościach.
Wiecej