Students Exchange – Izrael 2018 (updated)

20 listopada 2018, wtorek 18:56

W końcu nadszedł czas rozstania i byliśmy bardzo smutni, ale wiedzieliśmy że za kilka miesięcy spotkamy się znowu – tyle że w Polsce. Te wspaniałe i niezapomniane 8 dni pokazało nam, jak wygląda życie uczniów w Izraelu, umożliwiło nam dzielenie się doświadczeniami, szlifowaniem języka angielskiego. Był to niesamowity czas. Po prostu Izrael w pigułce: ludzie, kultura, język, zabytki, kuchnia, zwyczaje, morze, słońce.

Last day of students exchange in Israel – Morze Martwe

Ostatni dzień spędziliśmy na wycieczce do pustynnego Parku Narodowego Masada nad Morzem Martwym oraz wykąpaliśmy się w Morzu Martwym. Z radością wskoczyliśmy do wody i okładaliśmy się błotem. Również izraelska młodzież odważyła się wejść do wody z nami. Kąpiel w Morzu Martwym dla wszystkich nas była niesamowitym doświadczeniem. Każdy, nawet ten który nie umiał pływać, doskonale utrzymywał się na wodzie 🙂

Exchange Day Seven – Jerozolima …

Kolejne dni był to czas zwiedzania Nazaretu, Kafarnaum oraz Jerozolimy. Przeszliśmy ulicą drogi krzyżowej – Via Dolorosa, byliśmy przy Ścianie Płaczu, w Bazylice Grobu Pańskiego, na wieży widokowej, z której rozpościera się widok na cztery strony Jerozolimy. Wracając zajechaliśmy na pyszny arabski posiłek. Mieliśmy okazję skosztować regionalnych specjałów, np. falafeli czy hummusu.

Exchange Day Six …

Exchange Day Four …

Piątek natomiast był jedynym dniem deszczowym, który pokrzyżował nam wcześniejsze plany. Zamiast jechać nad Morze Martwe, wybraliśmy się do Muzeum Militarnego, a następnie zwiedzaliśmy antyczną Jaffę. To co tam zobaczyliśmy pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

Exchange Day Three – Tel Aviv …

Czwartek był dniem zwiedzania kibucu, gdzie usłyszeliśmy wiele ciekawych informacji o tym, jak żyje się w takim miejscu, oraz podróży do nowoczesnego Tel Awiwu. Odwiedziliśmy również największy market w okolicy, gdzie mogliśmy kupić typowe owoce, przyprawy, słodycze czy chałwę. Był również czas na zakup pamiątek i kąpiel w Morzu Śródziemnym.

Exchange Day Two …

Kolejnego dnia rano, a dokładnie o 8.00, przybyliśmy do szkoły, gdzie mieliśmy spotkaniu z panią dyrektor szkoły Zafit w Kfar Menachem. Następnie zwiedzaliśmy szkołę, która składa się z wielu budynków i każdy rocznik uczy się w innym budynku. Kolejnym punktem była prezentacja  przygotowanych przez nas prezentacji na temat Polski i Białegostoku. Uczniom najbardziej podobały się prezentacje z polskim jedzeniem (mogli skosztować sękacza i pierniki) oraz prezentacja dotycząca tańców ludowych – zatańczyliśmy wspólnie poloneza 🙂 Po obiedzie zaś uczestniczyliśmy w niesamowitych zajęciach artystycznych prowadzonych przez Luisa. Po tak pracowitej połowie dnia przyszedł czas na relaks i pojechaliśmy zwiedzać jaskinie. Wracając, odwiedziliśmy klasztor oraz kościół. Wszędzie wokół można było podziwiać bujną roślinność, a pogoda tak różna od naszej w Polsce sprawiła, że czuliśmy się wspaniale – było ponad 20 stopni C.

Exchange Day One – Warsaw Chopin Airport …

Cała przygoda rozpoczęła się oczywiście wielogodzinną podróżą. Najpierw był autobus z Białegostoku, potem samolot z Warszawy i na koniec bus z Tel Awiwu do Kfar Menachem. Na lotnisku w Tel Awiwie serdecznie powitali nas dwaj nauczyciele z tamtejszej szkoły: Luis i Nadav. Natomiast kiedy przyjechaliśmy pod szkołę, czekała na nas młodzież z Izraela, która gościła nas w swoich domach.

15 czerwca 2024, sobota 17:07
W piątek, 14 czerwca, klasy 1c i 1d rozkoszowały się przedsmakiem wakacji w Uroczysku Ruczaj.
Wiecej
14 czerwca 2024, piątek 13:17
7.06 i 13.06 uczniowie klasy 2F o profilu architektonicznym wzięli udział w warsztatach na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej.
Wiecej
14 czerwca 2024, piątek 13:06
Uczniowie mieli okazję wspólnie spędzić czas na świeżym powietrzu i wziąć udział w różnorodnych aktywnościach.
Wiecej