Festiwal ŻUBROFFKA w Białymstoku

20 listopada 2018, wtorek 11:38

13. Edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA odbędzie się od 5 do 9 grudnia 2018 roku. Festiwal jest marką samą w sobie – to największe tego typu wydarzenie w tej części Europy! ŻUBROFFKA od ponad dekady buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem, dzięki czemu w Białymstoku i na Podlasiu spotyka się twórcza energia z całego świata. ŻUBROFFKA to mądre filmy, niepowtarzalne spotkania z twórcami, warsztaty, panele dyskusyjne, energetyczne koncerty i interesujące wystawy.

Pokaz w VI Liceum Ogólnokształcącym

5 grudnia 2018 (środa) godz. 11:00,
Białystok/czytelnia VI Liceum Ogólnokształcącego,
ul. Warszawska 8

W 2018 roku, do ośmiu konkursów selekcjonerzy wybrali 109 najciekawszych filmów (spośród ponad dwóch tysięcy!). Jak zwykle, w programie znajdą się także specjalne projekcje produkcji krótkometrażowych z całego świata. W ciągu pięciu dni widzowie obejrzą łącznie prawie 300 krótkich filmów. Wstęp na wszystkie pokazy jest jak zawsze bezpłatny.

Już tradycyjnie Festiwal gości w zaprzyjaźnionych białostockich instytucjach i placówkach, a także w regionie – w tym roku krótkie kino z całego świata pojawi się w 10 podlaskich miejscowościach!

Pokaz Okiem Młodych: Szczęśliwa Trzynastka / The Youth Perspective: The Lucky Thirteen (88’)

„W wielu krajach hotele nie mają pokoi z numerem 13, czasem też z dwunastego piętra można dostać się od razu na czternaste. Choć na Dolnym Śląsku nie jesteśmy specjalnie przesądni, to jednak swoje lęki związane z trzynastką mamy. Dlatego ekipa Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy spieszy na odsiecz ŻUBROFFCE. Przywozimy na Podlasie zestaw dokumentów o szczęściu, optymistycznych lub chociaż pozytywnie nastrajających!

Jesteśmy szczęśliwi, że z programem o różnych wymiarach szczęścia i odmiennych wersjach optymizmu możemy pojawić się w Białymstoku. „Okiem Młodych” to część działań Wrocławskiej Fundacji Filmowej, służących prezentacji kina dokumentalnego, głównie krótkich metraży młodych twórców. Festiwalowy konkurs wygrali w poprzednich latach m.in. Grzegorz Zariczny, Jagoda Szelc, Marta Prus i Jakub Radej. Organizujemy również Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM, promujący nowe kino artystyczne wśród mieszkańców regionu.”

“In many countries, hotels do not have rooms number 13; sometimes the twelfth floor is also followed by the fourteenth floor. Although we in Lower Silesia are not particularly suspicious, we do have our fears connected with the number thirteen. This is why the crew of Festiwal Filmów Dokumentalnych “Okiem Młodych” in Świdnica comes to ŻUBROFFKA’s rescue. We bring a set of documentaries about happiness to Podlasie – optimistic, or ones that put you in a positive mood at least! We are happy to visit Białystok with a programme about the different versions of optimism. “Okiem Młodych” is one of the activities carried out by Wrocławska Fundacja Filmowa, aimed at presentation of documentary cinema, mainly short films by young authors. The winners of the previous years’ festival competitions were Grzegorz Zariczny, Jagoda Szelc, Marta Prus and Jakub Radej, among others. We also organize Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM, which promotes new artistic cinema among the region’s citizens.”

Kurator/Curator: Lech Moliński, Janusz Dąbkiewicz

Program:

Tort, Małgorzata Goździk, 2018, 18’

Punkt wyjścia, Jagoda Szelc, 2012, 18’

Gwizdek, Grzegorz Zariczny, 2013, 16’

Okienko dobrej pogody, Tomasz Jeziorski, 2014, 25’

Pani Rena od aniołów, Aleksandra Folczak, 2017, 11’

Festiwal zrealizowany z dotacji Miasta Białegostoku oraz dofinansowania Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”

Więcej:
www.zubroffka.pl
www.facebook.com/zubroffka

10 kwietnia 2024, środa 21:39
W trakcie wykładu uczniowie dowiedzieli się, jak tworzyć obrazy przy pomocy AI, jakie narzędzia są dostępne...
Wiecej
8 kwietnia 2024, poniedziałek 18:25
Jak zwykle zachwycamy się talentami i pomysłowością uczestniczek naszych zajęć!
Wiecej
5 kwietnia 2024, piątek 06:40
Nasze siatkarki stoczyły pasjonujący, stojący na wysokim poziomie mecz z IV LO Białystok zwyciężając 2:0, co dało nam złoty medal Licealiady Wojewódzkiej.
Wiecej