“Ojczyzna moja wolna, wolna!” – VI LO celebruje Święto Odzyskania Niepodległości

9 listopada 2018, piątek 21:42

Z dwudniowym wyprzedzeniem, czyli w piątek 9 listopada, nasza szkoła świętowała setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tak wyjątkową okazję celebrowaliśmy najpiękniej, jak potrafiliśmy. Od rana na korytarzach VILO można było spotkać nauczycieli i uczniów ubranych bądź na galowo, bądź w barwy narodowe. Do klap marynarek i bluzek dumnie przypięliśmy biało-czerwone kotyliony! O godzinie 11.11 dołączyliśmy do niezliczonej wręcz liczby szkół, które w tym właśnie momencie odśpiewały Hymn Państwowy. Trzeba przyznać, że był to wzruszający moment. Śpiewali nie tylko wybrani uczniowie, ale CAŁA SPOŁECZNOŚĆ VI LO! Hasło do odśpiewania naszej polskiej pieśni narodowej dał Pan Dyrektor Dariusz Naumowicz.

Relacje wideo:

Obejrzyj bezpośrednio na dailymotion
Obejrzyj bezpośrednio na dailymotion
Obejrzyj bezpośrednio na dailymotion

Kolejnym elementem świętowania tej wyjątkowej rocznicy było przedstawienie przygotowane przez Szkolne Koło Teatralne pt.: „Piosenka ci nie da zapomnieć…” Spektaklem tym chcieliśmy przywołać wspomnienia o artystach międzywojnia oraz śpiewane wówczas szlagiery. Wszystkiemu przyświecała radosna refleksja, że „Ojczyzna moja wolna, wolna!!!”, wykrzyczana sto lat temu przez Antoniego Słonimskiego w kawiarni „Pod Pikadorem”. By przybliżyć wszystkim twórczość skamandrytów, już kilka dni wcześniej na ścianach VILO pojawiły się fotografie słynnej piątki poetów oraz ich wiersze.

Na przerwach w holu głównym mogliśmy kupić przepyszne ciasta i inne przekąski, ze sprzedaży których dochód zasili fundusz odbudowy Cmentarza na Rossie w Wilnie, gdzie pochowane jest serce Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczniowie zaangażowani w akcję śpiewali także polskie piosenki patriotyczne.

Tego i poprzedniego dnia także uczniowie klas biologiczno-chemicznych wraz z Profesor Marzenną Skibicką postanowili upamiętnić tak wyjątkowe święto i posadzili dwa dęby: Dąb Zygmunt i Dąb August. Mamy nadzieję, że dęby te będą rosły przed budynkiem naszej pięknej szkoły, nawet wtedy, gdy nas już nie będzie.

A teraz jeszcze chcemy życzyć wszystkim naszym Rodakom, by zawsze cieszyli się Wolnością! By nigdy nie przestali jej doceniać i szanować! By pamiętali i szacunkiem otaczali tych, którzy za wolność tę oddali życie. Wszystko po to, byśmy byli dumni z faktu, że jesteśmy Polakami!

5 lutego 2023, niedziela 20:09
Ogólnopolski konkurs biologiczno-chemiczny dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
Wiecej
3 lutego 2023, piątek 17:20
Z wielką radością informujemy, że Mikołaj Pawlak z kl. IV C zakwalifikował się do etapu eliminacji centralnych 46 Olimpiady Języka Niemieckiego, które odbędą się pod koniec marca 2023 r. w Poznaniu.
Wiecej
3 lutego 2023, piątek 17:19
Chcesz dodatkowo dostać 10 punktów z języka obcego (francuskiego, niemieckiego, rosyjskiego)?
Wiecej