Izrael – listopad 2017

7 grudnia 2017, czwartek 17:38

I dziesięć lat minęło jak jeden dzień…

W tym roku mija dziesiąta rocznica naszej współpracy ze szkołą w Izraelu. Uczniowie klas I i II spędzili tydzień (24.11-1.12.2017) w kibucu Tzafit w Kfar Menachem. Mieli okazję zobaczyć jak wygląda życie uczniów w Izraelu, dzielili się doświadczeniami, wymieniali poglądy, szlifowali angielski. Był to niesamowity czas. Izrael w pigułce: ludzie, kultura, język, zabytki, kuchnia, zwyczaje, morze, słońce…

A oto relacje naszych pełnych pozytywnych wrażeń uczniów 🙂

W dniach 24.11 – 1.12.2017 r. uczestniczyliśmy w wymianie szkolnej z Izraelem w szkole regionalnej Tzafit w Kfar Menachem. Myślę, że był to najbardziej niesamowity tydzień w moim życiu. Wciąż nie mogę uwierzyć, jak wiele wspaniałych chwil mnie tam spotkało!

Spotkałam w Izraelu niesamowitych ludzi i mogłam przekonać się o ich ogromnej gościnności. Byli ciepli, radośni i otwarci. Gdy przyszliśmy do szkoły, byli bardzo przyjaźnie nastawieni i chętnie do nas podchodzili, by przywitać się i zapoznać. Spędzaliśmy z przyjaciółmi z wymiany całe dnie i bardzo się ze sobą zżyliśmy. Bariera językowa nie była dla nas problemem – rozmawialiśmy swobodnie po angielsku, a także uczyliśmy siebie nawzajem słówek w swoich językach, mając przy tym mnóstwo śmiechu.

Zwiedzaliśmy wiele pięknych miejsc – Jerozolimę, Kafarnaum, Nazaret, Tel Aviv. Kąpaliśmy się w Morzu Martwym. Widzieliśmy niezwykłe, stare świątynie, drogę krzyżową, targi z mnóstwem kolorowych kramów, podziemne jaskinie, niesamowitą roślinność, drzewa, kwiaty, morza, pustynie, góry.

Pogoda była zmienna, jednak przez większość czasu było bardzo przyjemnie – ciepło i słonecznie, choć czasami kropił deszcz.

Jedzenie bardzo nam smakowało. Próbowaliśmy tradycyjnych potraw, a nawet sami uczyliśmy się je przyrządzać.

Izrael jest małym, lecz niezwykle różnorodnym krajem. Wszystko jest inne od tego, co w Polsce – od klimatu i krajobrazów, poprzez jedzenie, po ludzi – ich kulturę, tradycje i zwyczaje. Cieszę się, że mogłam poznać kawałek ich świata i na ten tydzień stać się jego częścią.

Podróż do Izraela była wspaniałym doświadczeniem, które na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będę mogła tam wrócić i że będziemy kontynuować znajomość z naszymi izraelskimi przyjaciółmi.

Zuzia, kl. Ig

Słońce, przyjazna atmosfera, dużo śmiechu, piękne widoki i najwspanialsi ludzie – to właśnie to co charakteryzowało tą wymianę.

Podczas tego wyjazdu zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc, jedliśmy pyszne jedzenie i poznaliśmy kulturę tego kraju.

Najbardziej podobała mi się wycieczka do Tel Avivu. Jest to miasto, które nigdy nie śpi. Możemy zaobserwować tam mieszaninę stylów architektonicznych – od ceglanych domków do szklanych wieżowców.

Podczas pożegnania, na lotnisku, nie obyło się bez łez, ale widzimy się już w marcu!

Julia, kl. Ig

Wyjazd na wymianę to była moja najlepsza decyzja! Miałam możliwość spędzić cały tydzień w Izraelu. Razem z naszymi gospodarzami rano wstawaliśmy do szkoły, a później zwiedzaliśmy najważniejsze miejsca. Byliśmy w Nazarecie, Tel Avivie i wielu innych niesamowitych miejscach. Najbardziej podobało mi się w Jerozolimie. Jest tam widoczna różnorodność religijna i miałam możliwość przejść cała drogę krzyżową. Każdego dnia zauważałam rzeczy niezwykłe dla mnie, a dla nich codzienne. Pizza bez mięsa albo lekcje w niedziele wydawały się dziwne. Jestem ciekawa jak moi przyjaciele z Izraela będą się czuli w Białymstoku, bo ja u nich czułam się wspaniale. Poznałam bardzo wyjątkowe osoby, za którymi już tęsknie. Na szczęście ta przygoda się jeszcze nie skończyła!

Ula, kl. IIb

Wyjazd do Izraela był jedną z najlepszych przygód w moim życiu. Tamten świat zupełnie różni się od naszego. Są tam inne tradycje i zwyczaje. Ludzie są zawsze uśmiechnięci i mili. Jest ciepło, a widoki są przecudowne. Najbardziej podobała mi się wycieczka nad Morze Martwe. Nakładaliśmy tam odżywcze maseczki i kąpaliśmy się w ciepłej, a także bardzo mocno osolonej wodzie. Zwiedzaliśmy Jerozolimę, Nazaret, a także Tel Aviv. Spróbowaliśmy wielu nowych potraw i smakołyków, które można znaleźć tylko w Izraelu. Każdy dzień wzbogacał nas o nowe doświadczenia i wspaniałe wspomnienia. Nigdy nie zapomnę tego cudownego czasu, spędzonego w towarzystwie fantastycznych ludzi. 

Julia, kl. If

Wymiana z Izraelem pozwoliła mi na swobodniejsze posługiwanie się językiem angielskim oraz na poznanie ciekawych informacji o miejscach i wydarzeniach, które miały tam miejsce. Zobaczyłem stare mury Jerozolimy, nowoczesne Tel Aviv oraz unosiłem się w słonych wodach Morza Martwego, jednak najważniejszym elementem wyprawy było poznanie nowych ludzi, którzy bardzo ciepło mnie przyjęli. Będę miło wspominał czas spędzony w Izraelu.

Franciszek, kl. Ic

Nie mogę znaleźć słów, żeby opisać jak cudowny był ten tydzień. Poznaliśmy Izrael i jego kulturę w najlepszy możliwy sposób-poprzez mieszkanie w domach rodowitych Izraelczyków. Dzięki temu zobaczyliśmy jak wygląda ich codzienne życie. Zwiedziliśmy najważniejsze miasta oraz parki krajobrazowe tego kraju tj. Tel Aviv, Nazaret czy Jerozolima i dowiedzieliśmy się wielu różnych ciekawostek o nich. Nie obeszło się oczywiście bez dobrej zabawy-słoneczny dzień w Aszdodzie czy wieczorne spotkania z naszymi kolegami na długo zapadną mi w pamięć. Pod koniec wyjazdu byliśmy prawdziwą polsko-izraelską rodziną i z wielkim bólem wsiadaliśmy do samolotu. Polecam taką przygodę każdemu kto się waha, gdyż są to niezapomniane wspomnienia na całe życie 🙂

Ewelina, kl. Ig

W zeszłym tygodniu brałam udział w międzynarodowej wymianie ze Izraelską szkołą w Kfar Menachem. Przez tydzień zdążyłam się wiele dowiedzieć o Izraelczykach. Najbardziej podoba mi się w nich to, że każdy jest na swój sposób oryginalny. W tym kraju łączą się kultury z całego świata, co szczególnie zauważalne jest w większych miastach jak Tel Awiw Jerozolima, Nazarecie czy Aszdod. Dla mnie ze wszystkich miejsc, które zwiedzaliśmy najbardziej podobało się Nazaret. Mimo niewielkich trudności przy przeciskaniu się busem ciasnymi uliczki, urok tego miasta sprawił, że mam niezmierną ochotę pojechać tam jeszcze raz. Swoimi kolorami i przepysznymi  zapachami urzekły mnie również warte polecenia targi, gdzie pierwotna cena jest zawsze względna.

Jednym zdaniem opuszczanie wszystkich nowopoznanych ludzi i tego pięknego kraju było bardzo trudne

Aleksandra, kl. Ic

Wymiana ta była czymś wyjątkowym. Poczynając od pięknej pogody, wszystko było wspaniałe, mieliśmy okazję odwiedzić wiele bardzo interesujących miejsc, poznać nieco tamtejszą kulturę oraz kuchnię. Najmilej jednak wspominam moich nowych przyjaciół, z Izraela jak i z Polski, dzięki którym czas tam spędzony był tak wspaniały.

Ryszard, kl. Ib

15 czerwca 2024, sobota 17:07
W piątek, 14 czerwca, klasy 1c i 1d rozkoszowały się przedsmakiem wakacji w Uroczysku Ruczaj.
Wiecej
14 czerwca 2024, piątek 13:17
7.06 i 13.06 uczniowie klasy 2F o profilu architektonicznym wzięli udział w warsztatach na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej.
Wiecej
14 czerwca 2024, piątek 13:06
Uczniowie mieli okazję wspólnie spędzić czas na świeżym powietrzu i wziąć udział w różnorodnych aktywnościach.
Wiecej