Sprawozdanie z wyjazdu do Moreni – luty 2017

28 lutego 2017, wtorek 09:37

W dniach 18-25 lutego 2017 roku, pięć uczennic oraz dwie nauczycielki naszej Szkoły wzięły udział w kolejnej mobilności w ramach partnerskiego projektu programu Erasmus Plus, Akcja 2 „Partnerstwa strategiczne” pod nazwą: „Slow down, Move your body, Improve your diet, Learn for life and Enjoy school time – S.M.I.L.E.”

Spotkanie partnerskie odbyło się w Moreni,  w Rumunii w szkole Liceum Techniczne Petrol Moreni. Oprócz naszych uczennic i nauczycielek w zajęciach projektowych uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z Liceul Tehnologic Petrol z Moreni w Rumunii, Szkoła średnia zawodowa oraz instytut techniczny (P. Sraffa) z Cremy-Włochy, Liceum Atisalani Anadolu ze Stambułu – Turcja, Państwowe Gimnazjum Bauskas Valsts na Łotwie oraz Zespół Szkół Domenico Cirillo z Bari -Włochy.

Celem wizyty było przedstawienie zadań zawartych w  Module 6 podjętych w ramach projektu Erasmus Plus. Uczniowie prezentowali swoje przepisy na potrawy regionalne, które zostały następnie opublikowane na stronie internetowej w formie e-booka. Co więcej zaprezentowano również filmy video z prezentacją przygotowania danych potraw.

Następnie pracowano nad piramidami dietetycznymi. które wstępnie zostały już przygotowane w szkołach macierzystych. W dniu kolejnym odbyła się debata uczestników projektu na temat zdrowego odżywiania, a opinie na powyższy temat zamieszono na portalach społecznościowych.

Ponadto każda grupa miała okazję wzięcia udziału w interesujących zajęciach sportowych w sali gimnastycznej Liceum Technicznego, obejrzeć mecze piłki ręcznej oraz wysłuchać wykładu na temat zasad zdrowego odżywiania się i wagi sportu w zachowaniu kondycji fizycznej oraz zdrowia.

W ramach spotkania jego uczestnicy odwiedzili również farmę ekologiczną Voinești, w pobliżu Targoviste, która zajmuje się głównie hodowlą bydła i kóz.

Oprócz spotkań roboczych  przedstawiciele poszczególnych szkół uczestniczyli w codziennym życiu rumuńskiej szkoły nawiązując nowe znajomości nie tylko z uczniami biorącymi udział w spotkaniu.

Ponieważ każde spotkanie robocze związane jest również z aspektem kulturowym, tym razem młodzież i nauczyciele wzięli udział w wyjazdach edukacyjnych do Targoviste, Branu i Braszowa. Najważniejszym zabytkiem Targoviste, które jest historyczną stolicą Wołoszczyzny, jest bez wątpienia zamek, a w zasadzie jego ruiny, Vlada Tepesa – znanego jako Hrabia Dracula. Zachowała się jedynie pochodząca z XV wieku wieża Chindia , która jest w tej chwili symbolem miasta.

Bran jest niewielką miejscowością w Karpatach położoną na terenie historycznego Siedmiogrodu. Słynie z zamku, w którym miał zamieszkiwać Dracula co jest jedynie legendą.

Warto zauważyć, że osadę założyli Krzyżacy, którzy przed przeniesieniem się do Polski mieli swoje posiadłości na terenie Siedmiogrodu. Natomiast monumentalny zamek na skale – Bran, został zbudowany za czasów Ludwika Węgierskiego, który jak wiadomo był również władcą Czech i Węgier.

Miasto Braszów jest prawdziwą perełką architektoniczną w Karpatach. Miasto zostało założone także przez rycerzy Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie w roku 1211, a w wiekach późniejszych był zamieszkiwany przez znaczącą mniejszość saską, którą sprowadzono na te tereny wraz z rycerzami, którzy ostatecznie zostali wygnani, ale niemiecka ludność cywilna pozostała w mieście do XX wieku budując jego wielkość nie tylko pod kątem architektury, ale również nauki, rzemiosła, i handlu. Warto wiedzieć, że do niedawna często używano także niemieckiej wersji nazwy miasta – Kronstadt.

Spotkanie w Moreni zakończyło się sukcesem zarówno z punktu widzenia uczniów jak i nauczycieli.  Było ono doskonałą okazją do wymiany doświadczeń na wielu płaszczyznach. Młodzież nawiązała nowe kontakty i przyjaźnie, poznała styl życia rodzin rumuńskich oraz rumuński system edukacyjny. Co oczywiste wyjazd do Moreni był kolejną okazją do rozwinięcia kompetencji społecznych i językowych.

10 kwietnia 2024, środa 21:39
W trakcie wykładu uczniowie dowiedzieli się, jak tworzyć obrazy przy pomocy AI, jakie narzędzia są dostępne...
Wiecej
8 kwietnia 2024, poniedziałek 18:25
Jak zwykle zachwycamy się talentami i pomysłowością uczestniczek naszych zajęć!
Wiecej
5 kwietnia 2024, piątek 06:40
Nasze siatkarki stoczyły pasjonujący, stojący na wysokim poziomie mecz z IV LO Białystok zwyciężając 2:0, co dało nam złoty medal Licealiady Wojewódzkiej.
Wiecej