Holandia – kwiecień 2016

27 kwietnia 2016, środa 08:57

W dniach 13.04-20.04.2016 po raz kolejny miała miejsce wizyta uczniów z Holandii, z Theresialyceum  w Tilburgu. Jest to szkoła, z którą nasze liceum współpracuje już pięć lat. Tym razem przyjechało aż piętnastu uczniów, ponieważ ta wymiana cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Pierwszego dnia nasi goście przedstawili ciekawostki o swoim kraju. Nie zabrakło żartów na temat stereotypów o Holendrach, co wzbudziło uśmiech na twarzy zgromadzonych w czytelni szkolnej.

Nasi uczniowie z różnych klas już pierwszego dnia sprawdzili się w roli przewodników po Białymstoku. Odwiedziliśmy Centrum im. Ludwika Zamenhofa: wystawę stałą, na której jest plansza ze zdjęciem naszej szkoły, bowiem w niej właśnie kształcił się twórca języka esperanto. Dodatkowo dzięki uprzejmości dyrekcji i pracowników centrum, udało nam się obejrzeć bezpłatnie dwie wystawy czasowe: fotografie związane z Sarajewem Gosi Żuk i ciekawe prace Olesi Sekeresh zebrane pod wspólnym tytułem ,,Wsłuchiwać się”. Ekspozycję tworzy seria niezwykłych instalacji – papierowych domków – wycinanek. Każdy z nich reprezentuje konkretne spotkanie z Człowiekiem, wszystkie razem są zapisem wędrówki Olesi Sekeresh po Podlasiu w 2015 r. W koronkowych wycinankach z łatwością można znaleźć nawiązania do podlaskiej sztuki, architektury, wzory charakterystyczne dla kultury tradycyjnej regionu, ale też ich współczesne przetworzenia i interpretacje. Każdy domek to również opowieść – zapis rozmowy z mieszkańcami Podlasia. Po tych ciekawych wystawach grupa zwiedzała Białystok. W programie był też wyjazd do Białowieży – spacer i podziwianie fauny i flory Puszczy Białowieskiej a także wizyta w muzeum. Na ekspozycji stałej prezentowane są najbardziej charakterystyczne dla Puszczy zbiorowiska leśne (grąd, ols, łęg, bór sosnowy, borealna świerczyna bagienna), procesy ekologiczne (np. fazy rozkładu drewna) i zjawiska przyrodnicze (np. niezwykłe bogactwo gatunków królestwa grzybów i świata zwierząt). W części kulturowej ekspozycji ukazano sposoby historycznego użytkowania Puszczy na przestrzeni wieków (sianokosy, bartnictwo, przerób drewna na terpentynę i węgiel drzewny, wąskotorowe kolejki leśne). Młodzież pod opieką anglojęzycznego przewodnika poznała tajemnice Puszczy Białowieskiej. W programie wymiany były również lekcje w szkole. Tutaj szczególne podziękowania należą się nauczycielom z katedry wychowania fizycznego, a szczególnie pani Agnieszce Śledź-Dźwigaj za przygotowanie interesujących i zróżnicowanych zajęć. Kolejną wycieczką był wyjazd do Tykocina, gdzie grupa obejrzała Wielką Synagogę i Dom Talmudyczny, poznając dziedzictwo Żydów tykocińskich.

Zwiedziliśmy też zamek, wysłuchując opowieści o czasach Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta. Młodzież zobaczyła też Narwiański Park Narodowy, wysłuchała opowieści i ciekawostek dotyczących zwierząt zamieszkujących na tym terenie. Ostatniego dnia przed wyjazdem odwiedziliśmy Stadion Miejski przy ulicy Słonecznej. Obejrzeliśmy najbardziej tajemnicze zakamarki Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku z anglojęzyczną przewodniczką, panią Agnieszką Sienkiewicz.

Były dni z rodzinami, zakupy, wspólne ognisko – czas na integrację i poznawanie się, a także doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim.

Rewizyta w Tilburgu będzie miała miejsce na początku października 2016 roku.

W wymianie udział biorą następujący uczniowie:

 • WERONIKA IZBICKA – Klasa II e
 • AGNIESZKA ŁASKA – Kasa I a
 • KAMIL KAMIŃSKI – Klasa I f
 • DARIA TRZESZKOWSKA – Klasa I f
 • SZYMON TUR – Klasa I f
 • OLA KUŁAKOWSKA – Klasa I d
 • ARIANNA SIENKIEWICZ – Klasa I f
 • GABRIELA DĄBROWSKA – Klasa I g
 • NATALIA KOWNACKA – Klasa II f
 • GABRIELA WAŚKO – Klasa II f
 • MILENA SIEMIENIAKO – Klasa I e
 • PATRYCJA PIOTROWSKA – Klasa I a
 • JULIA POPŁAWSKA – Klasa I c
 • HANNA PUCHALSKA – Klasa I a
 • DAWID MRÓZ – Klasa I d

Anna Janina Kloza – wicedyrektor szkoły, nauczyciel języka polskiego
Renata Suchocka – nauczyciel języka angielskiego

5 lutego 2023, niedziela 20:09
Ogólnopolski konkurs biologiczno-chemiczny dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
Wiecej
3 lutego 2023, piątek 17:20
Z wielką radością informujemy, że Mikołaj Pawlak z kl. IV C zakwalifikował się do etapu eliminacji centralnych 46 Olimpiady Języka Niemieckiego, które odbędą się pod koniec marca 2023 r. w Poznaniu.
Wiecej
3 lutego 2023, piątek 17:19
Chcesz dodatkowo dostać 10 punktów z języka obcego (francuskiego, niemieckiego, rosyjskiego)?
Wiecej