Portugalia – październik 2015

30 października 2015, piątek 16:43

Inicjator wymiany międzyszkolnej: Elżbieta Anna Radulska (nauczyciel języka angielskiego)

Opiekunowie wymiany międzyszkolnej: Katarzyna Jurczuk (nauczyciel języka niemieckiego), Elżbieta Anna Radulska

Wymiana została zainicjowana przez Elżbietę Radulską w kwietniu 2015 we współpracy z nauczycielami z Portugalii. Warunkiem udziału w międzynarodowej wymianie jest bardzo dobra znajomość i umiejętność komunikowania się w języku angielskim, umiejętność szybkiego dostosowania się do nowych warunków, otwartość na poznanie nowej kultury, stylu życia, obyczajów w innym kraju.

W dniach 13-22.10.2015 roku odbyła się wymiana szkolna z Portugalią. Naszą szkołę reprezentowało  12 uczniów z klas I i II oraz dwie koordynatorki wymiany Elżbieta Radulska i Katarzyna Jurczuk. Zostaliśmy zaproszeni przez szkołę Escola Secundária Alcaides de Faria w Barcelos, w której uczy się 1800 uczniów. Miasto Barcelos, położone jest około 60 km od Porto. Program pobytu był napięty. Nasza młodzież poznała zwyczaje obowiązujące w szkole, uczestniczyła w lekcjach z uczniami portugalskimi, nauczyła się kilku podstawowych zwrotów po portugalsku, zwiedziła miasto Barcelos oraz małe miasteczka położone w pobliżu np.: w Ponte de Lima zobaczyliśmy znaną na cały region winnicę, która istnieje od XII wieku i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zachwycaliśmy się urokiem miasta Porto, oceanu atlantyckiego oraz plaży rozciągniętej po całym wybrzeżu. Nasi uczniowie podczas pobytu w Portugalii utworzyli blog, w którym szczegółowo każdy uczestnik opisywał dzień z pobytu i umieszczał zdjęcia

Strona blogu – czytaj

Nie spodziewaliśmy się, że Portugalia jest ciepła o tej porze roku i ciekawa, mieszkańcy serdeczni, otwarci i uprzejmi. Z radością czekamy na ich rewizytę, która zaplanowana jest na kwiecień 2016 roku.

Katarzyna Jurczuk

5 lutego 2023, niedziela 20:09
Ogólnopolski konkurs biologiczno-chemiczny dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
Wiecej
3 lutego 2023, piątek 17:20
Z wielką radością informujemy, że Mikołaj Pawlak z kl. IV C zakwalifikował się do etapu eliminacji centralnych 46 Olimpiady Języka Niemieckiego, które odbędą się pod koniec marca 2023 r. w Poznaniu.
Wiecej
3 lutego 2023, piątek 17:19
Chcesz dodatkowo dostać 10 punktów z języka obcego (francuskiego, niemieckiego, rosyjskiego)?
Wiecej