Holandia – wrzesień 2014 – rewizyta

6 października 2014, poniedziałek 10:12

VI Liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta gościło w dniach 26 września – 2 października br. 12 uczniów wraz z opiekunami z Theresialyceum w Tilburgu. Pierwszego dnia Holendrzy zostali ciepło powitani przez p. dyr. Tadeusza Mośka oraz otrzymali upominki promujące Białystok oraz Podlasie.

Następnie młodzi Holendrzy zwiedzili naszą szkołę, Muzeum Szkolne oraz zaprezentowali swój kraj na spotkaniach z młodzieżą klas pierwszych i drugich. Kolejne dni upłynęły Gościom na poznawaniu w towarzystwie uczniów VI LO naszego miasta i regionu. Największe wrażenie na naszych gościach zrobiła wyprawa do Białowieży, a w szczególności spacer z przewodnikiem w Rezerwacie Ścisłym Białowieskiego Parku Narodowego.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się Białostockie Muzeum Wsi, gdzie wszyscy uczestniczyli w warsztatach drzeworytniczych, a na zakończenie dzielili się swoimi wrażeniami, piekąc kiełbaski w ognisku.

Ostatnim punktem programu była wycieczka do Supraśla. To urocze miasteczko bardzo spodobało się naszym gościom. Z zainteresowaniem i w ogromnym skupieniu oglądali piękną ekspozycję w Muzeum Ikon, zwiedzali Monastyr Zwiastowania NMP, następnie wszyscy udali się z wizytą do Liceum Plastycznego. Tam nie tylko obejrzeli zabytkowe wnętrza Pałacu Buchholtzów, ale również mogli obserwować uczniów podczas lekcji rysunku i malarstwa. W Supraślu też odbyło się przyjęcia pożegnalne, podczas którego wszyscy degustowali pyszne dania regionalne kuchni podlaskiej.

Wymiana służyła m.in. kreowaniu pozytywnego wizerunku Podlasia i Białegostoku za granicą, prezentowaniu i promowaniu tradycji i kultury polskiej oraz wielokulturowości Podlasia, wreszcie pokazaniu naszej szkoły oraz pracy i codziennych zajęć naszych uczniów. Sprzyjała także pogłębianiu wiedzy na temat innych kultur i narodowości oraz poprawie kompetencji językowych uczniów.

Wymianę z Holandią koordynowały p. Bożena Zieniuk i p. Elżbieta Radulska

5 lutego 2023, niedziela 20:09
Ogólnopolski konkurs biologiczno-chemiczny dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
Wiecej
3 lutego 2023, piątek 17:20
Z wielką radością informujemy, że Mikołaj Pawlak z kl. IV C zakwalifikował się do etapu eliminacji centralnych 46 Olimpiady Języka Niemieckiego, które odbędą się pod koniec marca 2023 r. w Poznaniu.
Wiecej
3 lutego 2023, piątek 17:19
Chcesz dodatkowo dostać 10 punktów z języka obcego (francuskiego, niemieckiego, rosyjskiego)?
Wiecej