Holandia – marzec 2014

21 marca 2014, piątek 11:11

W dniach 08.03 – 15.03.2014 r. grupa uczniów i uczennic naszego liceum odwiedziła holenderską szkołę ponadgimnazjalną Theresialyceum w Tilburgu, w ramach międzynarodowej wymiany szkolnej, w tym uczniowie klasy If: Karolina Kujałowicz oraz Adrian Wróbel w ramach indywidualnej międzyszkolnej wymiany naukowej.

Uczniowie klasy If przeprowadzili tam badania dotyczące poziomu wiedzy ogólnej wśród holenderskich uczniów, w takich dziedzinach jak: matematyka, przyroda, wiedza o Unii Europejskiej. Bliźniacze badania zostały przeprowadzone w lutym wśród młodzieży naszego liceum. Wyniki obu badań będą przeanalizowane oraz zestawione niebawem.

Wszyscy uczniowie uczestniczyli w programie kulturalno-krajoznawczym przygotowanym przez szkołę holenderską oraz rodziny goszczące (zwiedzanie Amsterdamu z Muzeum Kinematografii, ‘s-Hertogenbosch z muzeum Hieronima Boscha, Tilburga z Muzeum Sztuki Nowoczesnej). Wzięli również udział w warsztatach muzycznych, warsztatach na temat hierarchii wartości w różnych krajach Unii Europejskiej (prowadzonych przez studentów uniwersytetu) oraz degustacji potraw holenderskich, tureckich i polskich. Pobyt w Holandii był niezapomnianym przeżyciem, o czym uczniowie piszą w swoich relacjach i umożliwił realizację zarówno celów dydaktycznych, jak i wychowawczych. Uczniowie mogli doskonalić swoje kompetencje i umiejętności społeczne oraz językowe. Zakwaterowanie u rodzin holenderskich było wspaniałą okazją do poznania obyczajowości i zwyczajów Holendrów.

Opiekę nad uczniami w Holandii sprawował p. Remco Tuininga, koordynator projektu indywidualnej międzyszkolnej wymiany naukowej w Theresialyceum i p. Marijn Hendrikx oraz p. Bożena Zieniuk i p. Elżbieta Radulska, nauczycielki języka angielskiego, odpowiedzialne za tegoroczną edycję wymiany międzyszkolnej.

Projekt indywidualnej wymiany naukowej  koordynuje p. Ewelina Ramotowska, nauczycielka języka angielskiego


 

Relacje uczennic i uczniów, którzy wzięli udział w wyjeździe do Holandii w ramach współpracy międzynarodowej ze szkołą w Tilburgu
(8.03. – 15.03.2014)

“W sobotę ósmego marca, pod opieką pani Bożeny Zieniuk i pani Elżbiety Radulskiej, po długiej podróży wylądowalismy na lotnisku w Tilburgu. Na miejscu czekały na nas rodziny holenderskie, które wyjątkowo ciepło nas powitały.

Niedziela była poświęcona integracji z naszymi partnerami w wymianie i ich domownikami. Sposoby spędzania wspólnego czasu były różne – niektórzy odwiedzili park rozrywki, inni zwiedzali Hagę. Wszyscy jednak byli tak samo zadowoleni.

Mieliśmy okazję bliżej poznać Holandię również we wtorek i w czwartek. Jedenastego marca nasza grupa odwiedziła miasto ‘s-Hertogenbosch. Z kolei trzynastego marca odbyła się wycieczka do Amsterdamu – największego miasta Holandii. W ciągu tych dwóch dni mieliśmy okazję zobaczyć na własne oczy jedne z najpopularniejszych, równocześnie najpiękniejszych miast Niderlandów.

W poniedziałek, środę i piątek odwiedziliśmy liceum w Tilburgu. Mieliśmy możliwość poznania uczniów i nauczycieli, uczestniczenia w lekcjach i warsztatach. Dla większości z nas najciekawszy był jednak ,,Międzynarodowy Bufet”, czyli degustacja tradycyjnych potraw holenderskich, polskich, a także tureckich, ponieważ w tym samym czasie przybyli goście z Turcji.

W sobotę musieliśmy się pożegnać, na szczęście tylko na kilka miesięcy.

Każdy z nas wrócił do domu zmęczony, ale za to szczęśliwy i bogaty w nowe doświadczenia.”

Paulina Wądołowska, klasa 2a

“Wymiana do Holandii, w której uczestniczyłam od ósmego do piętnastego marca  2014 roku była niesamowitym doświadczeniem.

Nigdy nie zapomnę wrażeń i osób jakie poznałam. Zaprzyjaźniłam się z holenderską rodziną, u której mieszkałam. To bardzo mili i uprzejmi ludzie.

W Holandii, spodziewałam się zobaczyć wiatraki, które miały być wszędzie i ludzi poruszających się rowerami. Codziennie do szkoły docierałam rowerem. Bardzo się bałam, że spowoduję kolizję, ponieważ nie znałam holenderskich przepisów ruchu.

Czas, jaki tam spędziłam wypełniony był wieloma atrakcjami. Zwiedzaliśmy stolicę, Amsterdam. To piękne miasto  jakby wycięte z obrazka. Restauracje i kafejki rozmieszczone nad brzegami kanałów i rowery przyczepione do każdej wolnej barierki tworzyły unikalną atmosferę. Niemniej jednak Amsterdam to bardzo zatłoczone miasto pełne turystów. Najbardziej podobało mi się małe miasteczko położone blisko Tilburga, mianowicie s’Hertogenbosch. To malownicza miejscowość z pięknymi kamienicami.  Miałam okazję spróbować tam lokalnego przysmaku, jakim jest bosseball, czyli kulka oblana czekoladą w środku z bitą śmietaną. Była pyszna i bardzo słodka.

W szkole panowała przyjazna atmosfera, a zajęcia były interesujące. Nie różniły się jednak od lekcji w Polsce. Podczas pikniku międzynarodowego miałam okazję skosztować tradycyjnych potraw holenderskich i tureckich. Holendrzy uwielbiają słodkie smaki.

Popołudniami nasi opiekunowie organizowali nam różnego rodzaju rozrywki, m.in  jeździliśmy na łyżwach, oglądałam trening koszykówki. Ostatniego dnia zostaliśmy zaproszeni na pożegnalną kolację do pizzerii. Czas tam spędzony  nie był czasem zmarnowanym.

Byłam zaskoczona architekturą,  jaką zobaczyłam  w Holandii. Większość domów jest połączona, a przestrzeń w miastach jest ekonomicznie zagospodarowana.

Wyjazd na wymianę rozwinął  moje umiejętności językowe. Szczerze zachęcam do udziału w tego typu wymianach. Poznałam w Tilburgu wiele osób, z którymi chciałabym utrzymać kontakt.”

Ewelina Lipińska, klasa 1d

“Pobyt w Tilburgu to moja kolejna wspaniała przygoda. Poznałam super ludzi. Mogłam obserwować ich codzienne życie. Holendrzy są bardzo otwartymi ludźmi. Spalałam kalorie, jeżdżąc wszędzie rowerem. Przełamałam strach, w parku rozrywki wsiadłam na rollercoastera! Zwiedziłam również Amsterdam i s’Hertogenbosch. Nie mogę doczekać się spotkania ze wszystkimi  w  Polsce.”

Kamila Wowak, klasa 1d

Wymianę w Holandii będę wspominać bardzo długo. Holendrzy byli bardzo mili, rozmowni i zawsze gotowi podać pomocną dłoń w razie jakiegoś problemu. Samo miejsce jest cudowne, jest tam tak pięknie! Zakochałam się na nowo w rowerach, byłam zaskoczona jak dużo ich tam jest! Pogłębiłam swoją wiedzę na temat innych kultur i tradycji. Po tym wyjeździe czuję się pewniej, gdy rozmawiam w języku angielskim. Myślałam, że będzie o wiele gorzej, a już od pierwszego dnia nie miałam żadnego problemu z dogadaniem się z innymi. Mam nadzieję, że uda mi się wybrać jeszcze raz na taką wymianę, bo to wspaniałe przeżycie i wspomnienia na zawsze.

Karolina Kujałowicz, klasa 1f

“Wyjazd uważam za bardzo udany i przydatny. Udało mi się zdobyć naprawdę sporo doświadczenia w posługiwaniu się językiem angielskim. Rodzina, u której byłam, była przyjazna, opiekuńcza i sympatyczna, a Holenderka komunikatywna.

Czas spędzony w holenderskiej szkole  był bardzo interesujący. Degustowanie jedzenia z innych krajów lub lekcja muzyki dawały wiele satysfakcji. Bardzo dobrze też wspominam wycieczki do Amsterdamu oraz s-Hertogenbosch.  Wieczory głównie spędzaliśmy z naszymi holenderskimi rówieśnikami, którzy zabierali nas do kina czy na lodowisko.

Wszystkim mogę śmiało polecić tego typu wyjazdy, oprócz zwiedzania i dobrej zabawy można nabrać śmiałości i doświadczenia w posługiwaniu się językiem obcym.”

Patrycja Ziniewicz, klasa 2a

“Wyjazd do Holandii był dla mnie niesamowitą przygodą. Wspaniale spędzony czas z ciekawymi ludźmi sprawił, że choć na chwilę poczułem się jakbym mieszkał tam od zawsze. Była to doskonała okazja do zobaczenia innego stylu życia, doświadczenia jak funkcjonują holenderskie szkoły oraz zwiedzenia holenderskich miast (z czego najbardziej podobał mi się oczywiście Amsterdam). Cieszę się, że moja szkoła wychodzi z inicjatywą organizowania takich wymian, co otwiera uczniom nowe horyzonty, rozwija i usamodzielnia. Mam nadzieję, że w przyszłości będę miał przyjemność wziąć udział w podobnym projekcie.”

Adrian Wróbel, klasa 1f

“Od dawna marzyłam, aby wyjechać za granicę, mieć możliwość mieszkania oraz obserwowania życia typowych rodzin w tamtejszych miejscach. Wymiana z Holandią pozwoliła mi na to. Spędziłam tam przewspaniałe chwile. Nie potrafię znaleźć jakiegokolwiek lepszego sposobu nauki rozmawiania po angielsku. Dzięki takiemu wyjazdowi można pokonać nieśmiałość oraz przełamać bariery i zahamowania przed swobodnym używaniem angielskiego. Bardzo chciałabym tam wrócić.”

Małgorzata Rybnik, klasa 2c

“Wymiana była naprawdę emocjonującym przeżyciem. Nauczyliśmy się wiele o obcej kulturze, przyzwyczajeniach i stylu życia. Rozwinąłem moje umiejętności językowe, więc zaliczyłem główny cel mojej wyprawy.”

Karol Pruszkowski, klasa 2f

“Pobyt w Holandii określiłabym mianem jednego  z najlepszych. Była to moja pierwsza tego typu wyprawa, więc wraz z wyjazdem i oczywistym podekscytowaniem  pojawiły się pytania , jak będzie? Czy rodzina będzie miła? Co będziemy tam robić? Można powiedzieć,  że zakochałam się w Holandii i jej mieszkańcach, infrastrukturze, architekturze i oczywiście kulturze rowerowej. Na każdym kroku pewne rzeczy mnie zaskakiwały. Przez ten tydzień można się  było poczuć jak członek holenderskiej rodziny, a ja muszę przyznać zaczęłam tak się czuć. Rodzina u której mieszkałam oraz oczywiście Myrlin, byli dla mnie naprawdę mili, dzięki nim dowiedziałam się wielu  rzeczy z życia codziennego Holendrów. Holendrzy to naprawdę otwarci ludzie, łatwo nawiązujący kontakt. Bardzo podobał mi się fakt, że grupa holenderska organizowała dla nas wyjścia popołudniowe, np. do kina. Wycieczki mi się podobały, jestem zachwycona Tilburgiem, który wygląda na małe miasteczko, a wcale do końca tak nie jest. Zdziwił mnie fakt, że mimo autobusów jeżdżących po ulicach, mało kto z nich korzysta, co jest usprawiedliwione, bo są rowery. Wyjazd bardzo mi się podobał.”

Ola Czech, klasa 1d

“Wyjazd do Holandii z całą pewnością mogę uznać za najlepszą przygodą ostatniego czasu. Dzięki wymianie miałem okazję poznać nowych ciekawych ludzi, ich kraj, kulturę oraz obyczaje. Był to dobry moment do nauki i sprawdzenia swoich umiejętności językowych.

W pierwszym dniu pobytu poznaliśmy rodziny, z którymi mieliśmy spędzić nadchodzący tydzień. Kolejny dzień dał nam możliwość zobaczenia wielu wspaniałych miejsc. Wycieczkę organizowali gospodarze, u których mieszkaliśmy. W tym dniu mogłem podziwiać miniaturowe miasteczko Madurodam, którego innowacyjność zrobiła  na mnie ogromne wrażenie.

Każdy kolejny dzień odkrywał przed nami uroki nowych miejsc oraz zaciekawiał różnorodnością kultury i obyczajów, które poznawaliśmy na prowadzonych zajęciach.

Gdybym mógł wrócić tam powtórnie, odwiedziłbym na pewno Amsterdam, który swoją niepowtarzalną atmosferą zachęca i zaprasza. Myślę,  że  każdego. Szczególnie, że pogoda była fantastyczna.

Nie mogę nie wspomnieć, że mieszkałem u Rensa, którego już w niedługim czasie będę gościł u siebie. Z niecierpliwością czekam na to spotkanie.”

Michał Marchela, klasa 2a

“W marcu 2014 roku udało mi się wyjechać w ramach wymiany międzynarodowej do Holandii, dokładnie do miasta Tilburg. Moja pierwsza wizyta w tym kraju okazała się niesamowitą przygodą! Poznałam bardzo przyjaznych ludzi, z którymi nadal utrzymuję kontakt. Goszcząca mnie rodzina zapewniała mnóstwo atrakcji, umilając mi czas. Zdecydowanie najlepiej wspominam zwiedzanie pięknej stolicy Holandii – Amsterdamu!
Nigdy nie zapomnę tego wyjazdu i jestem pewna, że niedługo tam wrócę.”

Ewelina Cieśnielewska, klasa 2c

7 grudnia 2023, czwartek 18:00
Rewelacyjne mikołajkowe karaoke sprawiło, że tanecznym krokiem i przy dźwięku dzwoneczków, wkroczyliśmy w czas oczekiwania na najpiękniejsze Święta w roku.
Wiecej
7 grudnia 2023, czwartek 17:46
Czy można dać niechcianej książce drugie życie?
Wiecej
7 grudnia 2023, czwartek 17:19
Uczniowie klasy 3D: Bartosz Grodzki, Mikołaj Kowalczuk i Łukasz Łaszkiewicz pod opieką prof. Marzenny Skibickiej zostali laureatami finału etapu międzywojewódzkiego konkursu „NAUKOLATEK” – Nastoletni Naukowiec.
Wiecej